İdrar Yolu Tıkanması

| Son gözden geçirme: 10/05/2011
Yazdır

İdrar yolu tıkanması, idrar akışının idrar yolu üzerinde herhangi bir yerde bloke olmasıdır. Blokaj, böbrek tarafından üretilen idrann vücut tarafından dışan atılmasını engeller. Sonucunda idrar geri çıkarak böbreklere zarar verir.

Erkeklerde en çok rastlanan idrar yolu tıkanması nedenleri prostat büyümesi, idrar kesesi kanseri ve böbrek taşlarıdır. Kadınlarda ise, ciddi idrar yolu enfeksiyonu, taşlar veya idrar kesesi kanseri sonucu oluşur.

Ortak belirtiler, idrar akışında güçlük, uzun süren idrar, az ancak sık idrar veya idrar sonrası dripling. Bazı insanlar, yetişememe inkontinans ve taşma inkontinans belirtileri yaşar.

Ağır vakalarda, idrar yapamayabilir, aşağı karın bölgenizde ağn veya distansiyon veya gerilmiş bir idrar kesesi sonucu aşağı karın bölgenizde bir kütle hissedebilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonu veya böbrek enfeksiyonu gibi belirtileriniz de olabilir.

Tanı testleri, idrar kesesi ve böbrekler için ultrason veya tıkanmanın sebebini anlamak için sistoretogramı içerir. Bazı durumlarda direkt idrar sistemine bakmak için sistoskopi uygulanır.

---------- r e k l a m ----------

Daha ağır tıkanma vakalarında, idrar kesesinden idrarı çekmek için kateter kullanılır. Olmazsa, ilaçla tedavi veya ameliyata başvurulur.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: Boşaltım Sistemi

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube