İnterstisyel Sistit

| Son gözden geçirme: 10/05/2011
Yazdır

İntersitsyel (doku içi) sistit, kronik (uzun süreli) idrar kesesi duvarı iltihabıdır. Dünya çapında yaklaşık olarak 1000 ila 2000 yetişkin kadından 1’ini etkiler.

İntersitsyel sistitin nedenleri bilinmemektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre, daha bulunamamış virüsler ya da mikroorganizmalar bu hastalığa neden olabilirler. Diğer olasılıklar ise; alerjik reaksiyon, otoimmün hastalıklar, hormon bozuklukları ya da idrardaki toksik maddelerdir.

  • Belirtiler

Bıçak gibi saplanan pelvik ağrısı ve sık sık, çok acil idrar yapma isteği gibi belirtileri olabilir. Daha uç vakalarda, gün içinde 50 defadan, geceleri 10 defadan fazla idrar yapma ihtiyacı duyulabilir.

  • Tedavi

İnterstisyel sistitin teşhisi, bakteriye dayalı sistit teşhisinden daha zordur. Çünkü bakteriye dayalı sistitin aksine, idrar örneğinde nadiren bakterilere rastlanır.

Doktorunuzun yapabileceği ilk şey, sizi bir üroloğa ya da doğum uzmanına (jinekologa) yönlendirmek olacaktır. Onlar da anamnez alarak (hastalığın geçmişini araştırarak) semptomların, enfeksiyon, idrar kesesi kanseri, idrar kesesi duvarı spazmları (bkz. İdrar Kaçırma) gibi diğer olası açıklamalarını ortaya çıkarmaya çalışacaktırlar.

---------- r e k l a m ----------

Daha sonra doktorunuz, idrar kesesi duvarını doğrudan görebilmek için sistoskopi yapacaktır. İdrar kesenizi şişirmek için bolca sıvı içtikten sonra, fiberoptik sonda, üretranızdan içeri sokulacaktır. İnterstisyel sistit teşhisi, idrar kesesinin duvannda küçük kanamalar ya da yaralar görülürse konulabilir.

Çeşitli tedavi yöntemleri denenmiş olsa da, sadece birkaç hastada etkili olabilmiştir. Doktorunuz size aşağıdakilerden bir ya da birkaçını önerebilir:

İdrar kesesi distansiyonu: Semptomları hafifletmek için idrar kesesini bol sıvı içerek şişirmek gerekir.

İntrakaviter ilaç tedavisi: Kater yardımıyla idrar kesesine doğrudan ilaç (dimetil sülfoksit gibi iltihap ve ağrı kesici) verilir.

Oral ilaç tedavisi: Amitriptilin (heterosiklik antidepresan) gibi ağızdan alınan ağrı kesicilerin kullanılmasıdır.

Kişisel bakım: Bazı kişiler turunçgiller, kahve, çay, baharatlı yiyecekler, alkol ve çikolata gibi yiyeceklerden sakınıp, düşük asit diyeti uygulayarak rahatlayabilir.

Ameliyat: Ameliyatla idrar kesesinin büyütülmesi halen tartışmalı bir konudur. Bu operasyon, idrar kesesi küçülmüş insanların tedavisinde uygulanmaktadır.

Kaynak: Harvard Medical School Aile Sağlık Rehberi (2009)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Boşaltım Sistemi

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube