İrritabl Bağırsak Sendromu

| Son gözden geçirme: 25/05/2011
Yazdır

En sık görülen bağırsak hastalığı olan irritabl bağırsak sendromu, batı ülkelerinde her üç kişiden birini yaşamının bir döneminde etkilemektedir. İki atak arasındaki uzun dönemlerde belirtiler yatışsa da, bu hastalığın tekrarlama olasılığı yüksektir. Klasik tıbbi tedavilerle kesin olarak iyileştirilemeyen bu hastalığı kontrol altında tutmaya ve belirtileri yatıştırmaya yarayan pek çok doğal yöntem bulunmaktadır.

İrritabl bağırsak sendromunun (IBS), kesik kesik hissedilen karın ağrısı ve düzensiz bağırsak hareketleri gibi birbiriyle ilişkili birtakım semptomları vardır. Bu hastalığa, kalın bağırsak duvarındaki kasların normal hareket edememesi neden olur. Bu durum, yiyeceklerin sindirim yolunda ilerleme biçiminde sorunlar yaratır ve bunun sonucunda ishal veya kabızlık ve/veya bağırsak kaslarının spazmından kaynaklanan ağrı ortaya çıkar. Bağırsak duvarındaki sinirler de, bağırsakların gerilip şişmesi gibi ağrılı bir dürtüye aşırı tepki gösterebilir. IBS kadınları erkeklere oranla iki kat daha fazla etkiler. Bazı durumlarda hastalığa mide asidinin çok az veya çok fazla olması ya da sindirim enzimlerinin yeterli miktarda bulunmaması da neden olabilir (bkz. Hazımsızlık ve Besin Hassasiyeti).

Belirtiler

İrritabl bağırsak sendromunun belirtileri kişiden kişiye değişebilir ve tek bir kişide de hastalığın şiddeti günden güne farklılık gösterebilir. IBS görülen kişilerin çoğunda aşağıdaki semptomların birkaç tanesi bulunur:

 • Alt karın bölgesinde, dışkı veya gaz çıkarınca geçici olarak rahatlayan ağrı.
 • Yemek yedikten sonra şişkinlik.
 • Mide guruldaması.
 • Aşırı gaz.
 • İshal, özellikle sabahlan erken saatlerde.
 • Kabızlık.
 • Dönüşümlü olarak ishal ve kabızlık.
 • Dışkı çıkardıktan sonra bile bağırsakların yeteri kadar boşalmadığını hissetmek.
 • Dışkıda sümük.

Baş ağrısı, yorgunluk ve depresyon da IBS ile birlikte sıkça görülür. Hastalıkla ilişkisi olan diğer belirtiler arasında sırt ve kasık ağrıları, ağır veya ağrılı âdet, kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı ve sık veya sıkıştıran idrar hissi sayılabilir.

---------- r e k l a m ----------

IBS hastasıysanız, bağırsaklarınız bunu tetikleyen bazı şeylere karşı olumsuz tepki gösterebilir. Bunlar arasında; sigara içmek, antibiyotik almak, Hava Yutmabirtakım yiyecekler, değişken östrojen hormonu seviyesi, aşırı egzersiz yapmak, anksiyete, depresyon ve diğer stres biçimleri sayılabilir.

Laktoz intoleransı, glüten intoleransı, pelvik enflamatuar hastalık iltihabı ve endometriyozis (rahim yüzeyindeki hücrelerin kann boşluğuna taşarak kanama yapması sonucu oluşan ve ağrı, ishal ve başka semptomlar gösteren rahatsızlık) gibi bazı rahatsızlıkların belirtileri IBS semptomlarıyla karıştırılabilir.

Pek çok insan, rahatsızlıklarına IBS teşhisi konduktan ve ciddi bir hastalıkları olmadığını anladıktan sonra bununla yaşamanın daha kolay olduğunu ifade etmektedir.

Korunma

Bol lifli bir beslenme rejimi uygulayan kişilerde bu hastalığa daha az rastlanır. Bu nedenle, alınacak çok etkili bir önlem, doğal, işlem görmemiş ve daha çok sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme rejimi uygulamaktır. Düzenli egzersiz yapmak bağırsak kaslannın hareketlerini düzenlediği için fiziksel olarak faal olan kişilerin IBS’ye yatkınlığı bulunmaz. Bu rahatsızlığı önlemenin diğer bir yolu da yaşamınızdaki stresli durumlan etkin biçimde kontrol altına almaktır. Sigara içiyorsanız bırakın veya hiç değilse azaltın. Sigara, bir nörotransmiter olan ve bağırsaklann düzenli olarak kasılmasını engelleyen adrenalinin salgılanmasını tetikler.

Tedavi (Doğal Yöntemler & Bitkisel Çözümler)

Stres yönetimi: IBS duygusal gerginliklerle yakından bağlantılı olduğundan, yaşamınızdaki baskılara olumlu bir şekilde karşı koymayı öğrenmeniz son derece önemlidir. Meditasyon veya diğer bir gevşeme tekniği kullanın (örneğin Yoga). Gevşediğiniz anlarda, düşüncelerinizi size huzur veren bir görüntü, bir hayal ya da alıp verdiğiniz nefes üzerinde yoğunlaştırmak suretiyle gereksiz ve endişe uyandırıcı düşünceleri aklınızdan çıkann.

Yoga: Bazı kişiler düzenli yoga yaparak IBS semptomlannı hafifletebilmektedir. Nefes alma egzersizlerine ve derin gevşeme yöntemlerine ağırlık veren dengeli bir program izleyin.

Beslenme: IBS hastalığında yiyecekler önemli bir faktör oluşturur; ancak herkese iyi gelen tek bir beslenme rejimi yoktur. Beslenme konusunda bilgili değilseniz, beslenme biçiminizde bir değişiklik yapmadan önce bir doktorun, naturopatın veya diyetisyenin tavsiyelerini alın.

 • Kabızlık çekiyorsanız, giderek daha lifli yiyecekler (tam tahıllı yiyecekler, sebze ve meyve) yemenin yararı olabilir. Ancak, su ile karışmayan lifli ürünler (pirinç, sert kabuklu yemişler, ekmek ve buğday ve çavdar içeren diğer yiyecekler ile meyvelerin kabuk ve çekirdekleri) IBS semptomlarını ağırlaştırabilir. Böyle bir durumda, su ile kanşan liflilere (soyulmuş sebze ve meyve, bezelye ve taneli sebzeler, IBS semptomlarını ağırlaştırabilir. Böyle bir durumda, su ile karışan liflilere (soyulmuş sebze ve meyve, bezelye ve taneli sebzeler, kepekli pirinç, yulaf ve yulaflı yiyecekler) ağırlık verin. Bunlar sindirim yollarını rahatlatır ve dışkının daha dolgun olmasını sağlar.
 • Bir besin hassasiyetiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, buna neden olan yiyecekleri tespit etmeye çalışın (süt ürünleri, buğday ve hayvansal yağlar gibi). Hassasiyetin nedeni bağışıklık sisteminin tepkisi veya belirli bir yiyecek maddesinin normal şekilde sindirilmemesi olabilir; örneğin, vücudunuz bazı sindirim enzimlerini yeterli miktarda salgılamıyor olabilir.
 • Tükettiğiniz alkolü ve baharatlı yiyecekleri kısıtlayın.
 • Hayvansal yağlar yerine başta soğuk baskı olanlar olmak üzere bitkisel yağlar kullanmak yararınıza olur. Kolza, zeytin, aspir, ayçiçeği ve ceviz yağlarını deneyin.
 • Az ve sık yiyin.

Takviyeler: IBS bazen, belki de gastroenterit veya antibiyotik kullanımı sonrasında, bağırsaktaki mikroorganizmaların dengesinin bozulması ileİSHAL bağlantılıdır. Durum böyle olunca, her gün Lactobacillus acidophilus bakterisi içeren bir ilaç alın veya canlı kültürle hazırlanmış yoğurt yiyin.

Egzersiz: Düzenli olarak yapılan egzersiz bağırsakların kasılma hareketini düzenleyerek IBS semptomlarının azalmasını sağlar. Her gün, yanm saatlik sıkı bir yürüyüş gibi bir egzersiz yapın.

Bitkisel ilaçlar:

 • Nane bağırsak duvarının rahatlamasını sağlar. Bu, özellikle gaz ile birlikte görülen karın ağrısına iyi gelir. Nanenin çayını için (günde bir-iki bardak), taze yapraklarını salatalara veya pişirdiğiniz yemeklere koyun ya da enterik kaplı yağ kapsüllerinden alın (yemek aralarında günde üç kez bir kapsül).
 • Bağırsakları rahatlatmak ve iltihabı yatıştırmak için, wild yam, papatya, nane, kasık otu, marshmallow ve hidrastis karışımından hazırlanan çaydan veya tentürden günde en çok altı kez için. Bilhassa kendinizi çok gergin hissettiğiniz zamanlar bu bitkilere şerbetçi otu ve daha fazla papatya ekleyebilirsiniz.
 • Tarçın ve zencefil karın ağrısını geçirir ve gaz çıkarmaya yardımcı olur. Bu baharatlann toz halinden bir tutam alıp karaağaç çorbasına katın veya yukarıda belirtilen çaylara rendelenmiş taze zencefil koyun.
 • Kabızlığı önlemek için her gün aloe vera (aloe lateks ile karıştırmayın) suyu için veya kapsüllerinden alın. Bunun yerine, iki çay kaşığı tropikal muz çekirdeğini yarım bardak suda ıslatarak bir jel de hazırlayabilirsiniz. Karışımı 30 dakika beklettikten sonra için.

Aromaterapi

 • IBS semptomlan stresten dolayı ağırlaşırsa, arada sırada ılık su dolu küvete girip gevşeyin. Banyo suyunuza üçer damla ıtır çiçeği ve ardıç yemişi yağı ile iki damla nane yağı damlatın. Hamileyseniz veya olma ihtimaliniz varsa ardıç yemişi yağını kullanmayın.
 • İshali durdurmak için bir çorba kaşığı üzüm çekirdeği veya tatlı badem yağına ikişer damla çay ağacı ve nane yağı ile üçer damla ıtır çiçeği ve sandal ağacı yağı katın. Bu karışımla karnınıza yavaş, yumuşak ve saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yapın veya bir arkadaşınızdan bununla belinize masaj yapmasını isteyin.

Homeopati

 • Colocynthis: yemek yedikten, hareket ettikten veya dokunduktan sonra ağırlaşan ve ısındıkça iyileşen, iki büklüm olma isteği uyandıran buralar halindeki karın ağrısı için.
 • Argentum: Sinirleriniz gerginken veya şeker yediğinizde artan ishal ve gaz için.
 • Podophyllum: ağrısız ishal için.
 • Sulphur: özellikle sıcaklık ve yanma hissi, gaz ve şişkinlik olursa; bağırsaklar için genel bir toniktir.

Diğer tedavi yöntemleri: Hipnoterapi, tüm tedavi yöntemleri arasında IBS için en faydalı olanıdır. Öncelikle uzman birinden yardım alın. Daha sonra bu uzmandan, evde kendi kendinize hipnoz uygulamak için kullanmanız gereken tekniği size öğretmesini isteyin. Biyolojik geri bildirme, bir kez öğrenildikten sonra evde uygulanabilen diğer yararlı bir tedavi yöntemidir. Akupunktur, kayropraktik ve osteopati de yarar sağlayabilir.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

 • IBS semptomları tekrarlarsa ve daha önce bir doktor tarafından teşhis konulmamışsa.
 • Dışkı siyah renkte ise.

Acil Durumlar

 • Dışkıda kan varsa.
 • Hafif ateş veya karın ağrısı olursa veya midedeki şişlik aniden artarsa.
 • Aşırı ishal veya kabızlık olursa.
Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: Hastalıklar ve Belirtiler

 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • YouTube