İyi Bir Yaşam İçin

| Son gözden geçirme: 27/04/2012
Yazdır

Yaşam kalitemizin artması sağlığımızla direk orantılıdır. Ne yersek o’yuz sözü tartışılsa da doğruluk payı bulunmakta.

Şekerli, tuzlu ve doymuş yağ oranı fazla olan yiyecekleri daha az tüketin
Obezitenin oluşumunda ve hastalıkların tetiklenmesinde etken besinlerdir. Gün içerisinde tükettiğimiz birçok yiyecek içerisinde de malesef yüksek oranda bulunmaktalar.

Porsiyonlarınızı küçültün
Gittiğiniz kafe veya restoranlarda sipariş verdiğiniz yemek önünüze günlük almanız gereken kalori miktarına yakın bir değerde geliyor. Birde yanında kola, gazoz veya alkol varsa bu rakam artıyor.

Tabakta arta kalan yemek ağlamaz
Küçüklüğünüzde yemeğinin hepsini bitir, yoksa ağlar sözünü duymuş olabilirsiniz. O yaşlarda edinilen alışkanlıklar ve söylenenler beynimize kazınır adeta. Sonrasında tokluk hissi olsa bile o tabak adeta pırıl pırıl yapılır.

---------- r e k l a m ----------

Yemeğe çorba ve salata ile başlayın
Sebze, et sulu veya pirinçli nasıl olursa olsun yemek öncesinde tüketeceğiniz 1 kase çorba ve yanında az yağlı bir salata daha az yemek yemenize neden olacaktır.

Bir öğünde illa ki protein tüketin
Protein vücudunuzun yapı taşıdır, olmazsa olmazıdır. Tüketilmediğinde kas kaybı, demir ve diğer elzem mineral, vitamin kayıpları görülür. Ayrıca protein tokluk hissi verir, sadece sebze salata tüketerek diyet yapılmamalıdır.

Günlük veya haftalık egzersiz planı yapın
Egzersiz sizi fiziksel ve ruhsal daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca kilo vermenizi ve sağlıklı bir yaşamı da beraberinde getirecek. Hergün yapacağınız yarım saatlik yürüyüş, eğer imkanınız varsa haftada 1-2 kez yüzme sizi her açıdan etkileyecek.

Vücudunuzu kurutmayın
Su vücudunuzun %60-70’lik kısmını oluşturmakta yani sağlıklı bir yaşam için su tüketimi çok önemli. Ayrıca su tüketimi metabolizmayı canlandıracak, sindirimi hızlandıracak ve daha fazla kalori harcamanızı sağlayacaktır. Günde 2-2,5 lt sadece su içmeye özen gösterin.

Alkol ve sigaradan uzak durun
Alkol hem kalori değeri yüksek hem de sağlığa her açıdan zararlı olan bir içecektir, sigara ile birleştiğinde komplikasyonlar da artmakta. Bırakmak elbette zor bir süreç ama en azından azaltabilirsiniz.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube