Kabızlık

| Son gözden geçirme: 28/04/2011
Yazdır

Kabızlık, katı dışkıların, zor ve seyrek bir şekilde dışarı atılmasıdır. Bireylerin katı dışkı atımındaki sıklıklarda geniş çaplı farklılıklar olduğundan dolayı, neyin normal olduğunu söylemek zordur.

Normal biçimli katı dışkınızda herhangi bir değişiklik olursa (haftalarca veya daha fazla sürmesi durumunda) doktorunuzla görüşünüz. Dışkınızdaki bu değişiklikler, bir problemin göstergesi olabilir. Doktorunuz size katı dışkılarınız ve sindirim yolunuzla ilgili diğer problemleriniz hakkında sorular soracaktır. Karnınızı ve rektumunuzu inceleyecek ve bunun ardından katı dışkınızda kan olup olmadığını kontrol edecektir.

Doktorunuzun belli bir keşif yapması için; kan testiyle birlikte baryum eneması (rektuma sıvı gönderilmesi), çeşitli karın röntgen¬leri ya da endoskopi talep edilebilir.

Genellikle kabızlık, yaşam biçiminin etkilerinden ziyade tıbbi koşullardan kaynaklanır. Beslenme düzenindeki lif eksikliği, çok az egzersiz yapmak ve yetersiz ölçüde sıvı alımı, kabızlığın öncelikli nedenleridir. Ama beslenme düzeninizdeki rutin değişikliklerin de buna neden olduğu görülmektedir. Müshilin çok fazla kullanılması kabızlığa sebep olan çelişkili bir durum da yaratabilir.

Bazı zamanlarda ise tıbbi tedavilerden kaynaklanan kabız lığa rastlanır. Kabızlık türlü ilaçların yan etkisi olarak görülebilir (sakinleştirici, kalsiyum kanalı blokerleri). Tıbbi durumların akında gerçekleşen (hassas bağırsak sendromu, tiroid bezlerinin pasifliği) kabızlığın tedavisi kolaydır.Kabızlık, bir diğer ciddi bir hastalık olan kolon kanserinden de kaynaklanıyor olabilir.

---------- r e k l a m ----------
 • Belirtiler

Apandisite maruz kaldığınız zaman, ağrı genellikle göbeğinizin etrafında başlar. Ağrılar, saatler geçtikçe sabitlenerek artar ve karnınızın sağ alt tarafına doğru ilerler. Öksürdüğünüzde, aksırdığınızada veya diğer ani hareketleri¬nizde ağrı daha da kötüleşir. Mide bulantısı, kusma, iştahsızlık veya ishalle karşılaşabilirsiniz.

37.7 C veya 38.3 C derecesinde düşük ateşiniz olabilir. Belirtiler genellikle apendiksin konumuna göre değişir (insandan insana değişebilir. ).

Kadın bir birey hamileliği sırasında apandisitle karşı karşıya kalınca ağrı, karnının sağ üst tarafında ya da sol alt tarafında odaklanır çünkü bebeğin ana karnındaki durumu apandisin normal pozisyonun dışında kalmasına sebep olur.

 • Tedavi

Karnınızda bir ağrı varsa, yaptığınız hareketlerin bu ağrıyı arttırması ya da azaltması, sorunu belirmeye çalışan doktorunuza, teşhiste yardımcı olacaktır. Ağrılarınız gittikçe artıyor ve apandisit belirtileri gösteriyorsanız, ağrı kesici veya müshil almayın, doktorunuzu arayın.

Hekiminiz size belirtileriniz hakkında sorular soracak ve nazikçe karnınızın bazı bölümlerine baskı uygulayarak incelemelerde bulunacaktır. Apandisitte beyaz kan hücresi oranları (kan testiyle belirlenir) genellikle yüksek seviyede olur. Diğer kan testleri ise ani ve ağrılı karın ağrısının sebeplerini (safra kesesi hastalıklar, pankreatit) öğrenmek için uygulanır.

Çeşitli görüntüleme testleri de kullanılabilir. Bilgisayarlı tomografi kesin olarak apandisiti belirleyebilir. Ultrason, över kisti ve dış gebelik gibi diğer karın ağrılarını belirlemek için kullanılır. Hamile kadınlar ve 60 yaşın üstündeki bireyler olağan dışı belirtiler gösterebilir ve daha kapsamlı testlere ihtiyaç duyabilirler.

Apandisit ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Karnınızın sağ alt tarafında bir keşi açılır. Apandis yükseltilir, alt tarafından sıkıştırılır ve ardından çekumdan (kalın bağırsağın başlangıcı) kesilip atılır. Kalan kök ise çekuma dikişlenir. İyileşme süreci genellikle 3 ila 4 gün arasındadır.

Bir alternatif olarak, apandisit ameliyatı laparoskopik cerrahi kullanılarak da uygulanabilir. Karın bölgesinde bazı kilit kesiler oluşturulur. Bir görüş cihazı ve diğer cerrahi cihazlar apandisin alınmasına yardımcı olmak için karnın içine sokulur.

 • Kabızlığın Önlenmesi

Her ne kadar kullanımı artıyor olsa da laraskopik cerrahi, apandisit ameliyatına ihtiyaç duyan çoğu kişi için henüz tam bir seçenek teşkil etmemektedir.

Kabızlığın önlenmesi, tedavisinden çok daha kolaydır. Kabızlığı önlemek için aşağıdaki aşamaları takip ediniz:

 • Katı dışkınıza hacim vermek ve geçişini kolaylaştırmak için lif oranı fazla olan dengeli beslenme diyeti uygulayınız, (fasulye, kepek, taze meyve ve sebzeler)
 • Reçeteye ihtiyaç duyulmadan eczanelerde satılan hacim şekillendirici faktörlerden edinin, (psilyum, metilselüloz, pectin)
 • Günde en az 8 bardak su için.
 • Devamlı olarak egzersiz yaparak vücut sisteminizi koruyun. Günde 20 ya da 30 dakika yürümek yararlı olacaktır.
 • Belli saatlerde veya yemeklerden sonra katı dışkıyı atmak için kendinize egzersiz programı düzenleyin.

Vücudunuz tepki verene kadar, belirlenmiş saatlerde klozette 10 dakika boyunca oturunuz; baskı uygulamayınız.

 • Katı dışkının gecikmeden atılması için dürtülere cevap veriniz.
 • Baskı yapmayın. Baskı uyguladığınız takdirde; kan basıncı problemleri ve hemoroit gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Dokusat gibi dışkı yumuşatıcılarını kullanınız.
 • Katı dışkı yumuşatıcıları işe yaramazsa, osmotik (hafif müshil) faktörleri kullanınız (magnezyum sütü, ingiliz tuzu, laktuloz, sorbitol gibi dışkıyı daha sulu hale getiren faktörler)
 • Müshil almayı bırakınız.
Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: Sindirim Sistemi

 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • YouTube