Kabızlık

| Son gözden geçirme: 04/04/2011
Yazdır

KABIZLIKKabızlık bağırsakların düzenli aralıklarla ve tümüyle boşala­maması durumudur. Normal sayılabilecek dışkılama sıklığı kişiden kişiye değişmekle birlikte dengeli beslenen, düzenli yaşayan sağlıklı bir erişkinde bağırsakların her gün bir kez boşalması beklenir. Alışkanlık olarak günde iki kez ya da iki günde bir kez dışkıla­ma da normal sayılabilir. Buna karşılık haftada üç kezden daha az dışkılama kabızlık belirtisi olarak kabul edilir.

Sindirim sistemindeki hastalıklar dışında tiroit gibi başka bir organın hastalığı da kabızlığa yol açabilir. Ama en sık rastlanan neden, temel beslenme biçimi, özellikle de bitkisel liflerin az bulunduğu posasız gıda­lara dayalı beslenmedir. Bu durum büyük ölçüde ete ve işlenmiş gıdala­ra dayalı “Batı tipi” beslenmede açıkça ortaya çıkar. Örneğin, insanın günlük ortalama dışkısı Afrika’da 500 gr, Avrupa’da 150-200 gr dolayın­dadır.

Yanlış beslenme alışkanlıkları da kabızlıkta önemli rol oynar. Yemek saatlerinin düzensizliği, akşam öğününde aşırı yemek, özellikle yolculuk nedeniyle sık sık değişik yiyeceklerle beslenmek kabızlık etkeni olabilir. Ayrıca hareketsizlik ve tam dışkılama için yeterli zaman ayırmamak ba­ğırsak işlevlerini aksatır.

Bağırsakların İyi Çalışması İçin İzlenmesi Gereken 10 Kural

1 Her gün aynı saatte dışkılama alışkanlığı edinerek bağırsakları “eğitmek”.

---------- r e k l a m ----------

2 Bitkisel lifleri fazla, posa oranı yüksek yiyecekleri (örneğin, kepekli yiyecekler, yeşil yapraklı sebzeler vb) yeğlemek.

3 İyi ve yavaş çiğnemek.

4 Üzüntü ve sıkıntıdan, gerginlikten, aşırı başarı hırsından olabildiğince kaçınmak.

5 Öğünleri düzenli yemek, alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan vazgeçmek.

6 Fiziksel hareketliliği artırmak, yürüme ya da bisiklete binme alışkanlığı edinmek, gününü koltukta ya da otomobilde oturarak geçirmemek.

7 Aşırı müshil almaktan ve lavman gibi yöntemlerden kaçınmak, gerekirse yalnızca hafif bir müshil kullanmak.

8 Alaturka tuvalette dışkılamayı yeğlemek.

9 “Zamanım yok” diye dışkılama uyarısını geçiştirmemek.

10 Sabah aç karnına bir bardak sıcak su, yemeklerden önce bir bardak normal su içmek. Aynca gün boyu kola ve gazoz gibi gazlı içeçekler dışında bol miktarda sıvı almak.

 

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: BELİRTİLER

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube