Kalbi Koruyan Sağlıklı Beslenme Tüyoları

| Son gözden geçirme: 10/02/2012
Yazdır

Kalp hastalıklarına yakalanma oranı her geçen gün daha da artmaktadır. Nedenleri elbette çeşitlidir ama hastaların beslenme öykülerine baktığımızda çocukluktan bugüne ulaşan yanlış beslenme alışkanlıkları gelmekte.

Sağlıklı yağ kullanın
Kalp sağlığının korunmasında tükettiğiniz yağın miktarından çok türü önemlidir, katı ve doymuş yağlar damar sağlığını olumsuz etkilemekte, sıvı ve doymamış yağlar ise daha az zararlı olup kalp sağlığını güçlendirmektedir.Özellikle yağda kızartma en tehlikeli pişirme tekniğidir.

Daha çok bitkisel steroller tüketin
Bazı bitkilerde doğal olarak bulunan steroller LDL kolesterol seviyesini düşürerek damar sağlığını da korumaktadır. Zeytinyağı, soyayağı, mısırözü yağı, keten tohumu, kuruyemişler, kuru baklagiller, tahıl grubu, sebze ve meyvelerde bitkisel steroller bulunmaktadır.

Lif tüketiminizi artırın
Lif sindirim sistemini düzene sokarak kolesterol seviyesini düşürmektedir. Gün içerisinde 5 porsiyon sebze, 3 porsiyon meyve tüketerek günlük ihtiyacınız olan lif miktarını alabilirsiniz. Sebze ve meyveleri taze tüketmeye çalışarak anti oksidan etkilerinden daha fazla faydalanmanız mümkün.

---------- r e k l a m ----------

İşlenmiş yiyeceklerden uzak durun
Bütün yiyecekleri doğal haliyle tüketmek önemli. İşlenmiş, birçok katkı maddesi içeren besinlerde hem besin öğeleri azalmakta hem de kalp sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Kurubaklagil tüketimi önemli
Kurubaklagiller bitkisel proteinlerden zengin ayrıca lif içeriğide oldukça yüksektir. Barbunya, kuru fasulye, nohut B vitaminlerinden, niasinden zengin olmasıyla kalp sağlığını korur.

Yemeklerinizi az tuzlu tercih edin
Tuzlu beslenme kalp basıncını etkileyerek kalp hastalıklarını tetiklemektedir. Tuz tüketimi aslında bir alışkanlıktır. Yemeklerinizi tatlandırmak için daha az tuz daha çok baharat tercih edin.

Omega-3 tüketin
Doymuş, katı yağlar kalp sağlığınız için ne kadar zararlıysa uygun miktarda doymamış, sıvı yağlar da o kadar faydalıdır. Kalp sağlığınız için haftada 2 kez balık tüketin. Ceviz, fındık, badem içeriğindeki omega-3 ve E vitaminiyle önemli.

Kırmızı şarap en iyisi
Alkol kullanıyorsanız şarabı tercih edin, özellikle kırmızı şarapta resveratrol adlı bir madde bulunmaktadır ve kalp sağlığı için faydalıdır.

Yulaf veya müsliyi beslenmenize ilave edin
Kahvaltıda veya bir ara öğününüzde yulaf tüketin. Yulaf lif içeriğiyle oldukça zengindir ayrıca kalp sağlığı için faydalı olan betaglukan içerir.

Çikolatanın da faydası bulunmakta
Bitter çikolata resveratrol ve flavonoidlerden zengindir. Kalp basıncını düzenler, miyokardiyal enfarktüs geçirme riskini azaltmaktadır.

Herşeyin yeşili kalbi korumakta
Yeşil sebzeler potasyum, kalsiyum, magnezyum, C vitamininden zengindirler. Yeşil çay da kaşetin ve flavonoidlerden zengindir. Kalp sağlığı için hergün tüketilmesinde fayda var.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube