Kalori Hesabına Son Verin!

| Son gözden geçirme: 20/06/2011
Yazdır

“Konu sağlıklı yemeğe ve kilo vermeye geldiği zaman yanlış sayılar dizinine odaklanıyoruz” diyor Beslenme Uzmanı Keri Glassman. Glassman’ın yeni kitabı The O2 Diet ile yemek yemede devrim niteliğinde bir yol açıyor. Kitabın ana konusu antioksidan seviyeleri en yüksek olan besinler üzerine kurulu. Eğer bu yolu izlerseniz kilo verip en sağlıklı olduğunuz kiloda kalmak, enerji depolamak, mükemmel görünmek ve beyin fonksiyonlarınızı güçlendirmek çok daha basit olacak.

Glassman’in programı ORAC (açılımı: serbest radikalleri emme kapasitesi) değeri üzerine kurulu. ORAC besinlerin antioksidan seviyelerini temsil eden bilimsel bir değer. Bu değeri göz önünde tutarak hareket eden Glassman, günde 30.000 ORAC puanı toplaman gereken bir diyet programı hazırladı ki şu an için tavsiye edilen değer 10 kat daha az; 3.000 puan kadar. Bu gibi çok yüksek ORAC değerleri serbest radikalleri ortaya çıkarır, kırışıklıklardan kalp hastalıklarına, kanserden beyin hasarlarına kadar pek çok rahatsızlığa neden olan zararlı elementlere etki eder. O yüzden artık kalori hesabı yapmaya son verebilirsiniz.

Çabalamadan kilo verin

O2 Diyeti ile haftada yaklaşık bir kilo kaybedebilirsiniz. Ancak kaybedeceğiniz kilo miktarıyla ilgili endişelenmek yerine ORAC değerlerine odaklanın. Kilolarının kendiliğinden eridiğine şahit olacaksınız. İşte kitaptan aldığımız üç farklı öneri:

 • Enginar: Bir enginarda ortalama 60 kalori bulunuyor. Düşük kalori miktarının yanında aynı zamanda ORAC değeri de çok yüksek bir sebze (7.900 puan). İçerdiği bileşenler sayesinde kolesterol seviyesini düşürmeye de yardımcı.
 • Limon suyu: Limon kabuğunda kilo kaybına yardımcı olabilecek pektin adlı çözülebilir bir madde bulunuyor. Bir günde içtiğin sekiz bardak suyun içine 3 cl kadar limon suyu eklersen (tok da tutacaktır) günlük ORAC değerine 3.200 puan daha eklemiş olacaksınız.
 • Kırmızı greyfurt: Greyfurt üzerine yapılan bir araştırmanın sonucuna göre her öğünde yarım greyfurt yiyenler 12 haftanın sonunda 1,6 kilo, her gün üç kez greyfurt suyu içenler ise aynı sürenin sonunda 1,5 kilo vermiş. Kırmızı greyfurt ise özellikle kanser önlemeye yardımcı olmasıyla bilinen antioksidan likopen üretimi için çok önemli. Yarım greyfurt 1.900 ORAC puanına sahip.

Cildiniz ışıldasın

---------- r e k l a m ----------

Hiçbir yiyecek zamanı geri döndüremez ancak bazıları belki biraz canlanma sağlayıp yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

 • İncir: Bir avuç dolusu kuru incir yemek, dört saatliğine kanınızdaki antioksidan seviyesini yükseltir ki bu diğer pek çok yiyeceğin sağladığından daha uzun bir süre. İki küçük incirin ORAC değeri 2.700.
 • Kırmızıbiber: Bu kadar fazla miktarda A, C ve E Vitamini barındıran yegâne sebze olan kırmızıbiber tam bir cilt dostu. 115 gr kırmızıbiberin ORAC değeri yaklaşık 2.700.
 • Karpuz: Likopen yönünden zengin olan diğer bir meyve.  230 gr karpuz 200 ORAC puanına sahip.

Vücudunuzu güçlendirin

Belli başlı antioksidanlar kanser düşmanı olarak bilinir; bağışıklığı güçlendirir ve kemikleri kuvvetlendirir.

 • Tahıllar: American Institute for Cancer Research tarafından yayımlanan bazı raporlara göre fasulye türü besinlerdeki bileşenler kanserle savaşıyor. 115 gr fasulye 7.800 gibi yüksek bir ORAC değerine sahip.
 • Kuru erik: Bu kırış kırış küçük kuru meyvelerin her birinde bol miktarda K Vitamini ve bor minerali bulunuyor. Her ikisi de sağlam kemiklere sahip olmak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu maddeler. Üç adet kuru erik = 1.900 ORAC puanı.

Kalp hastalığını engelleyin

Bugün sahip olduğunuz yeme alışkanlığınız 30 yıl sonraki sağlık durumunuza çok etki edecek.

 • Vişne: Michigan Üniversitesi’ndeki bilim adamları koyu renkli vişnelerdeki pigmentlerin bel bölgesindeki yağı azalttığını; kolesterol ve kan şekerini düşürdüğünü ortaya çıkardı. Tek kişinin yiyebileceği kadar vişne 3.500 ORAC puanına sahip.
 • Bitter çikolata: Flavonoid yönünden zengin olmasıyla bilinen çikolata, içerdiği trombositler yardımıyla kalp sağlığına olumlu etki eder. Yaklaşık 30 gr bitter çikolatanın ORAC değeri 5.900.

Beyninize takviye

Sinir sistemiyle ilgili geçiş yolları sürekli gelişme ve büyüme gösterir. Doğru besinleri yiyerek daha yüksek konsantrasyon sağlayabilir ve hafızanızı kuvvetlendirebilirsiniz.

 • Yaban mersini: Hafıza, denge ve idrak kabiliyetini güçlendiren yaban mersini 9.700 ORAC puanına sahip. Araştırmacılar yaban mersininin iltihaplanmayı önlemeye ve yaşlanmaya bağlı olumsuz beyin aktivitelerinin üstesinden gelmemize yardımcı olduğunu iddia ediyor.
 • Tarçın: Araştırmacıların bir diğer iddiası ise, tarçının Alzheimer hastalığına ait belli başlı hücreler üzerinde etkili olduğu ve hatta engellediği yönünde. Bir çay kaşığı tarçın = 7.000 ORAC puanı.
 • Erik: Erik, endişeye bağlı davranış bozuklukları sergilemenizi önlemeye yardımcı bir meyve. Dolayısıyla araştırmacılar depresyona karşı kullanılabileceğini savunuyor. Tek bir erik, bir öğüne 4.100 ORAC puanı ekliyor.

Sağlıklı Bağımlılıklar

Antioksidanla dolup taşan sağlıklı atıştırmalıklar:

Çikolatalı armut: Yaklaşık 16 gramlık erimiş bitter çikolataya batırılmış ve üzerine bir tutam karanfil serpilmiş dilimlenmiş armut
ORAC değeri: 8.900

Sıcak çikolata: İçine iki nane yaprağı atılarak ısıtılmış 240 ml az yağlı çikolatalı süt
ORAC değeri: 3.300

Banana Split: İki çorba kaşığı yağsız yoğurt, bir çay kaşığı agave şurubu ve çekilmiş ceviz karışımının üzerine yerleştirilmiş dikine dilimlenmiş yarım muz
ORAC değeri: 5.100

Ilık ananas: Izgarada ya da fırında beş dakika pişirilmiş, halka şeklinde dilimlenmiş 230 gr ananas ve üzerinde küçük parçalara ayrılmış fındık
ORAC değeri: 2.600

© Derleyen: Sağlık Köşesi Ekibi (www.saglikkosesi.net)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET

 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • YouTube