Kalp Krizi Geçirenlere Beslenme Önerileri

| Son gözden geçirme: 21/12/2012
Yazdır

Kalp sağlığınız için hekiminizin ve beslenme uzmanınızın önerilerine kulak verin. Sebze ve meyve bakımından zengin, tam tahıllar, yüksek lifli besinler içeren, kalp dostu balığın yer aldığı dengeli bir diyet takip edin.

kalp-krizi-gecirenlere-beslenme-onerileriEvde yemek yemek, her zaman daha kolaydır çünkü mönüyü ve kullandığımız malzemeleri, bunların miktarını kontrol edebiliriz. Ancak birçoğumuz restoranda yemek seçerken, özellikle bir rahatsızlığımız varsa, daha çok zorlanırız. Kısıtlı mönüler ve ana yemek öncesinde gelen birbirinden lezzetli aperatifler, doğru seçim yapmamızı zorlaştırabilir ancak dikkatli davranmak imkansız değil. Diyetinizin trans ve doymuş yağlar, kolesterol açısından düşük olması önemli. Restoranda seçimler yaparken aşağıdaki önerileri takip etmeye özen gösterin.

Sağlıklı seçimler yapın
Şimdiye kadar nerede yanlış yaptığınızı öğrenmek için mutlaka beslenme uzmanıyla görüşmenizi öneririm. Böylece sizin için en doğru beslenme stratejisini öğrenebilirsiniz. Genelde restoranlarda porsiyon miktarları olması gerekenden daha fazladır ve mönüde sağlıklı seçimlere ulaşmak zordur. Bunun için;

Yemeğinizi paylaşın: Eşiniz, arkadaşınız ya da iş ortağınızla yemeğinizi paylaşmayı teklif edin. Koca bir tabağın hepsini yemeniz ve yüksek kalori almanız için bir neden yok.

Ağır soslardan uzak durun: Kremalı ya da domatesli sos seçimi yapmanız gerekiyorsa mutlaka domates sosunu seçin. Salatanıza sosunuzu kendiniz ekleyin. Bir tatlı kaşığı yağ, limon, sirke veya nar ekşisi yeterli. Salata soslu olarak geldiyse yarısını yemek iyi bir seçim olur.

Yan yiyecekleri doğru  seçin: Ana yemeklerin yanında en az bir yan yiyecek bulunur ve genellikle püre, kızarmış-fırınlanmış patates, pilavla servis edilir. Bunun yerine salata, haşlanmış veya ızgara edilmiş sebze isteyebilirsiniz. Pilav yemek isterseniz pirinç yerine bulguru tercih edin.

---------- r e k l a m ----------

Kalorisiz içecekler tüketin: Şeker ilave edilmiş içecekler yerine su, maden suyu ve şekersiz olanları tercih etmenizi öneririz. Bir arkadaşınızla kahve içmek için buluştuysanız kremalı kahveler yerine light sütle yapılmış olanları tüketebilirsiniz.  

Tatlınızı paylaşın: “Tatlısız olmaz” diyorsanız hepsini yemek yerine paylaşabilirsiniz. Ama bunu haftada 1-2 kezden daha fazla yapmayın. Doymuş yağ, bol şeker ve kalori içeren şerbetli, kremalı seçenekler yerine tercihleriniz; küçük porsiyon sütlü tatlı, sorbe, dondurulmuş meyveli yoğurt, dondurma veya kaymaksız meyve tatlıları olabilir. Sadece meyve tabağı da sipariş edebilirsiniz.

Alkolü sınırlayın: Alkol almak için arkadaşlarınızla dışarı çıkıyorsanız haftada     1-2 kez bir veya iki kadehten fazlasını içmeyin. Alkolün ılımlı tüketiminin kalp sağlığı için faydalı olabildiğine yönelik bulgular var ama bunun için şarap tercih etmeniz gerekiyor. Yüksek alkollü rakı, viski ve votkaya dikkat.

Değişiklik yapmaktan çekinmeyin: Garsonlardan özel isteklerde bulunmaktan çekinmeyin, sizi anlayışla karşılayıp memnuniyetle isteklerinizi yerine getireceklerdir. Mesela ızgara balık yanına kızarmış patates değil püre patates veya ıspanak sote isteyebilirsiniz. Sebze, mönüde yazmasa bile günün yemeği veya personel yemeği olarak mutfakta bulunabilir. Çorbalarda krema olup olmadığı da mutlaka sorun.

Pişirme şeklini sorun: Kızarmış, soslanmış, kavrulmuş, krema ilave edilmiş seçenekler bol miktarda kalori ve yağ içerir. Bunun yerine ızgara, haşlanmış, fırınlamış, poşet yapılmış, buğulanmış seçeneklere yönelin. Yemeğin nasıl piştiğini sormaktan çekinmeyin. Bazı pizza lokantaları kepekli hamur veya tam buğday unlu ürünler yapıyor, sormakta fayda var.

Özel isteklerde bulunun: Et seçiyorsanız en yağsız kısmını, tavuk seçiyorsanız derisiz olmasını isteyebilirsiniz. Pişirme sırasında ekstra olarak katı yağ veya tereyağı kullanıyorlarsa yağsız isteyin ya da zeytinyağı kullanıp kullanamayacaklarını sorun.  

Tuzu kısıtlayın: Kalp sağlığı için yüksek sodyumlu seçimler yapmamak gerekir. MSG ilave edilmiş, tütsülenmiş, salamura yapılmış, soya sosu veya teriyaki sosu eklenmiş yiyeceklerden uzak durun. Yemeğinizin tuz eklenmeden sadece baharatlarla pişirilmesini isteyebilirsiniz.
Beslenmeyle ilgili tüm bu önerilerimize uyarken, egzersiz yapmayı da ihmal etmeyin, kalbiniz size müteşekkir kalacak.

Diyetisyen Dilara Koçak

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: BESLENME & DİYET, Diyetisyen Dilara Koçak

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube