Kalp Kulakçıklarındaki Ritim Bozuklukları

| Son gözden geçirme: 08/05/2011
Yazdır

Atriyal taşikardi, elektriksel uyanlar atriyumlarda (kulakçıklarda) sinoatriyal (SA) düğüm dışında başka bir yerde üretildiğinde meydana gelir. Kalp, her zamankinden hızlı fakat düzenli bir şekilde artar.

Bu durum aniden ortaya çıkıp birkaç dakika ila birkaç saat arasında sürdüğünde, paroksismal atriyal taşikardi (PAT) ya da paroksismal supraventriküler taşikardi olarak adlandırılır.

PAT genellikle, kalbin tetikleyici sinyalinin atriyoventiküler düğümden geçerken bozulmasından kaynaklanır. Bu durum, başka bir hastalığı olmayan kişilerde özellikle duygusal stres esnasında meydana gelebilir. Kötüleştirici bir etkisi vardır fakat genellikle ciddi bir sorun değildir. Kalbinizde doğumdan sıra dışı elektrik yollan bulunuyorsa da bu durum oluşabilir ve böyle bir durumda daha ciddi bir sorun olabilir.

Atriyal fibrilasyon, dünya çapında birçok insanın yaşadığı yaygın bir kalp ritmi bozukluğudur. Sol ve sağ atriyumun (kulakçığın) duvarları koordine bir şekilde zorla kasılmak yerine titrer (titreşir) ve ventriküllere (karıncıklara) etkili bir şekilde kan pompalamaz. Bazen atriyal fibrilasyon gelip gider ve bazen de sürekli olarak kalır.

Bu durumun dışında sağlıklı bir kalbi olan kişilerde meydana gelebilir. Ancak, kalp kapakçığı düzensizlikleri, aşırı faaliyet gösteren bir tiroid bezi, akciğer hastalığı, pulmoner embolusu olan ve kalp kılıfı iltihaplanmış olan kişilerde daha yaygındır.

---------- r e k l a m ----------

Birçok kalp ritim bozukluğunda olduğu gibi, bu duruma da genellikle koroner arter hastalığı neden olur.

Atriyal flutter, atriyal odacık-larla ilgili başka bir ritim bozukluğu türüdür. Atriyal fibrilasyonla kıyaslandığında, atriyumların (kulakçıkların) kasılması daha düzenlidir fakat yine atriyumlardan (kulakçıklardan) ventriküllere (karıncıklara) kan iletme konusunda verimsizdirler.

Aynı zamanda atriyal flutterda kalp tehlikeli bir düzeyde hızlı atmaya zorlanabilir. İki farklı ritim bozukluğu olmalarına rağmen atriyal fibrilasyon, atriyal flütten olan kişilerde gelişip atriyal flutterla birlikte görülebilir.

Gezici atriyal pacemaker ve multifokal atriyal taşikardi, atriyumların (kulakçıkların) çeşitli bölümlerinde sık, önceden kestirilemeyen (öngörülemeyen) atriyal ritim bozukluklarının görüldüğü atriyal ritim bozukluğu örnekleridir. Bu bozukluklar genellikle akciğer ya da kalp hastalığı, ciddi metabolik bozukluklar ya da belirli ilaçlardan kaynaklanan toksisitenin (zehirlenmenin) belirtisidir.

  • Belirtiler

Atriyumlarda (kulakçıklarda) görülen anormal ritimler (atriyumlarda (kulakçıklarda) görülen ritim bozuklukları), hiçbir semptoma neden olmayabilir. Çarpıntı -kalbinizin çok hızla attığını- hissedebilirsiniz.

İnsanların çarpıntı hissetmesi çok normaldir. Çarpıntılar yalnız başlarına bir alarm nedeni değildir Ancak, ritim bozukluğu (anormal ritim) kalbin daha az etkili bir şekilde pompalama yapmasına neden oluyorsa, çarpıntıyla birlikte halsizlik, nefessiz kalma, baş dönmesi, göğüste baskı ya da gerginlik hissedebilirsiniz. Bu semptomlar mevcutsa, doktorunuzu arayınız.

  • Tedavi

Bir elektrokardiyogram, atriyumlarda (kulakçıklarda) meydana gelen ritim bozukluklarırını gösterebilir. Eğer bu ritim bir gelip bir gidiyorsa, bir Holter izlemesi ya da olay (event) izlemesi gerekebilir.

Gezici atriyal pacemaker ve multifokal atriyal taşikardi genellikle ciddi semptomlara neden olmaz ve tedavi gerektirmez.

Atriyal taşikardi ya da PAT atakları genellikle kendi kendinize yapabileceğiniz manevralarla durdurulabilir. Eğer bunlar işe yaramazsa, beta blokerler ya da kalsiyum kanal blokerleri gibi ilaçlar bir atağı önleyebilir ya da ortadan kaldırabilir.

Atriyal fibrilasyon ya da atriyal flutter, eğer göğüs ağrınız veya kalp yetmezliğiniz varsa ya da kalp atışınız çok hızlıysa hemen hastaneye yatırılmanızı gerektirir. Atriyal fibrilasyon için ideal tedavi, kalp atışını normale döndürmek ve bunu ilaç kullanımıyla devam ettirmektir.

Normal bir ritmi yeniden sağlamanın çeşitli yolları vardır. En etkili olanlarından bir tanesi kardiyoversiyondur. Kardiyoversiyon, kalbe senkronize bir elektrik şoku verilerek ritim bozukluğunun düzeltilmesidir. Sinoatriyal düğüm kontrolü tekrar ele alır ve normal bir ritim yaratır.

Kalbiniz sadece hafifçe rahat-sızsa, beta blokerler ya da amiodaron kalp hızını normale döndürebilir. Ritim bozukluklarına kalpteki anormal elektrik yolları neden oluyorsa ve ritim bozukluğu ilaçlarla tedavi edilemiyorsa, doktorunuz radyofrekans ablasyonu olarak adlandırılan bir tedavi önerebilir.

Bu işlemde, küçük bir kateter, kardiyak kateterizasyonda olduğu gibi, kalbinize sokulur; kateterin ucundan gelen radyo dalgalan anormal yollan tahrip eder.

Nükseden atriyal fıbrilasyonu saptamak ve ritmi tekrar normale döndürmek üzere kalbe küçük bir şok vermek için vücuda yerleştirilebilir bir alet kullanılabilir. Bu, karıncıklardaki ritim bozukluklarını düzeltmek için kullanılan vücuda yerleştirilebilir defibrilatöre benzer bir alettir.

Kalbinizin normal bir ritmi sürdürmasi mümkün değilse, beta blokerler, digitalis (yüksük otu) ve kalsiyum kanal blokeıieri gibi ilaçlar en azından kalp hızınızın çok fazla olmasını engellemeye yardıma olabilir. İlaçlar kalp hızınızı kontrol etmeye başladığında, semptomlarınızın ortadan kalkması gerekir.

Ayrıca, doktorunuz muhtemelen atriyumlarda (kulakçıklarda) kan pıhtısı oluşumunu önlemek ve gelecekte kan pıhtılarından kaynaklanacak bir felç ya da başka bir komplikasyon olasılığını önlemek için varfarin ilacını almanızı tavsiye edecektir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , ,

Kategori: Kalp, Kan Damarları ve Kan Dolaşımı

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube