Kalp Spazmı

| Son gözden geçirme: 24/04/2011
Yazdır

Kalp spazmı (Anjina), göğüste koroner arter hastalığının neden olduğu bir ağrıdır. Göğüste hissedilen ağn son derece yaygın bir semptomdur. Kalp hastalığının yanı sıra göğüs duvarı kaslarında hissedilen gerginlik, gastroözofafeal reflü , perikardit ve plörezi (akciğer zarı iltihabı) de dahil olmak üzere birçok şey göğüs ağrısına neden olabilir.

Kalp spazmını, göğüs ağrısının diğer nedenlerinden ayırt etmek önemlidir çünkü farklı şekilde tedavi edilir ve farklı bir prognozu (seyri) vardır. Göğüs ağrınızın kalp spazmı olmadığını bilmek çok güven verici olabilir.Göğüs ağrısı olan birçok kişi, bir kalp hastalıkları olabilece­ğinden endişe eder fakat göğüs ağnsı olan kişilerin sadece çok azının bir kalp hastalığı vardır.

Belirtiler

Kalp spazmı, göğsün ortasında bir baskı, sızı ya da yanma hissidir. Genellikle fiziksel egzersiz ve duygusal stres esnasında, soğuğa maruz kalındığında ya da ağır yemek­lerden sonra oluşur.

Arterler şiddetli bir şekilde daraldığında (%80′den fazla), dinlenirken de kalp spazmı hissedilebilir. Bu rahatsızlık tipik olarak göğüs kemiğinin (sternum) altında başlar; boyna, çeneye ve omuzlara (özellikle sol omza) ve hatta kola yayılabilir. Genellikle bir endişe ya da huzursuzluk hissi buna eşlik eder.

---------- r e k l a m ----------

Kalp spazmı ağrısı genellikle keskin değildir. Daha ziyade, bir baskı ya da sıkışma hissidir. Bazen, sadece huzursuzluk yaratan bir histir; gerçek bir ağrı değildir.kalp spazmı Vücudunuzun pozisyonu ya da derin bir nefes almak kalp spazmını etkilemez; ancak, plörezi (akciğer zan iltihabı) ya da perikardit gibi göğüs ağrısının diğer nedenleri bunlardan genellikle etkilenir.Genellikle bir kalp spazmı atağı sadece birkaç dakika sürer. Efor sarf etme tarafından tetiklendiyse, genellikle dinlendiğinizde birkaç dakika içinde geçer. Böyle bir ağrı 20 dakikadan fazla sürdüğünde, bir kalp krizine işaret edebilir.Bu tip bir ağrınız olursa ve 20 dakikadan fazla sürerse, bir ambulans çağırınız.

Tedavi

Kalp spazmından şüphelenildiğinde, doktor genellikle bir elektrokardiyogram (EKG) ve efor testi yapar. Bu testler, özellikle efor testi, koroner arter hastalığını saptamaya yardımcı olur. EKG tamamen tehlike­sizdir (güvenlidir). Bir efor testi sırasında kalp krizi geçirme olası­lığı 10000′de l’ dir.

Koroner anjiyogramla gerçekleştirilen bir kardiyak kateterizasyon sırasında kalp krizi geçirme riski (yaklaşık olarak 5000′de 1) biraz daha yüksektir fakat bu, koroner arter hastalı­ğını teşhis etmede daha kesin bir sonuç sağlar.

Koroner anjiyogram, EKG ya da efor testiyle sonuç alına­madığında ya da anjiyoplasti ya da ameliyatla tedavi gerekti­ğinde koroner arter hastalığını teşhis etmek için kullanılır. Ancak anjiyogram, kalp krizine neden olabilecek “hassas plakları” saptamakta daha az kesin bir sonuç verir.

Kalp spazmının tedavisi; ne kadar şiddetli olduğuna, son zamanlarda daha şiddetlenip şiddetlenmedi­ğine (halen hafif olsa da), yaşam tarzınızı ne kadar engellediğine ve beklentileriniz ile amaçlarınıza bağlıdır.

Aşağıdakilerden bazıları kalp spazmınız için faydalı olabilir:

 • Risk faktörlerini azaltınız. Koroner arter hastalığını ve kalp spazmını kötüleştiren risk faktör­lerini (sigara içme, aşırı kilo, yüksek kan basıncı (tansiyon) ve yükselmiş kolesterol gibi) ortadan kaldırma konusunda çaba harca­yınız ve yaşam tarzınızda diyabete (şeker hastalığına) yakalanma olasılığınızı azaltacak değişikler yapınız.
 • Günlük aktivitelerinizi ayarlayınız. Belirli tür aktiviteler düzenli olarak kalp spazmına neden oluyorsa, bu aktiviteleri daha yavaş yapmayı deneyiniz. Kalbiniz sabahları ve yemeklerden sonra daha çok baskı altındadır; dolayısıyla, bu zamanlarda fiziksel aktivitelerden kaçınınız.
 • Stres ve kızgınlığı azaltınız. Stres ve kızgınlık düzenli olarak kalp spazmına neden oluyorsa, bir stres azaltma programına katılmayı düşününüz.
 • Egzersiz. Egzersizin kalp spazmına neden olmasına rağmen, denet­lenen bir egzersiz programı güvenle kalbi kuvvetlendirip sonunda da kalp spazmını azaltır. Yavaşça başlayınız; günün optimal (en uygun) zamanlarında yapacağınız egzersiz düzeyi­nizi giderek arttırınız. Doktorunuz neleri yapıp neleri yapamayacağı­nızı size söyleyebilir.İlaçlar da tedavide önemli bir  rol oynamaktadır:
 • Nitratlar birkaç şekilde bulunur. Bir türü (nitrogliserin), ağrı ya da rahatsızlığı ilk hisset­tiğinizde dilinizin altına yerleştirdiğiniz bir haptır. Nitroglise­rinin 5 dakika içerisinde anjiinayı geçirmesi gerekir; koroner arterin genişlemesine neden olup kalbe kan akışını arttırarak işe yarar. Başka bir nitrat türü ise, kalp spazmı ataklarını önlemek için her gün aldığınız uzun süre etkili olan hap şeklinde bir nitrattır. Nitrat sprey­leri ve cilde yapıştırılan bantlar da mevcuttur.
 • Beta blokerler, kalp çok fazla çalışmak zorunda kalmasın diye kalp hızını yavaşlatmak için kullanılır. Anormal kalp ritmi riskini azaltırlar ve kan basıncını (tansiyonu) düşürürler.
 • Kalsiyum kanal blokerleri genellikle astım ya da kronik obstrüktif akciğer hastalığınız, kalp bloğu ve bununla ilintili iletim sistemi anormallik­leriniz (bozukluklarınız) ya da periferal (çevresel) arter hasta­lıklarından kaynak­lanan semptomlarınız varsa, beta blokerlerin yerine kullanılır. Kan basıncını (tansiyonu) düşürür ve koroner arterleri genişletirler.
 • Aspirin, trombosit fonksiyo­nunu (işlevini) etkileyerek hastalıklı kan damarlarında yeni kan pıhtılarının oluşumunu engellemeye yardımcı olmak için kullanılır.
 • Kalbiniz, kan basıncına karşı çalışmak zorundadır. Kalp krizinden sonraki birkaç gün içinde genellikle, esasen kan basıncını (tansiyonu) düşürerek, kalbinizin daha etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için anjiyo tansin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörlerine başlanır.
 • Bu tedavilerin tamamı kalp spazmınızı yeterli ölçüde rahatlatamazsa  ya da kalp spazmı yeni ve şiddetliyse, son zamanlarda şiddeti artmışsa ya da dinlenirken oluşuyorsa anjiyoplasti ya da koroner arter bypass ameliyatı gibi daha agresif (ve riskli) tedaviler gerekebilir. Teşhis ve tedavi için hastanede yatmak gerekebilir.
 • Gen tedavisi Deneysel bir kalp spazmı tedavisinde kalp kasma enjekte edilen genler küçük kan damarlarının kalbin yeterli kan tedarikinden mahrum bölgelerine doğru büyümelerine neden olur.
Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Kalp, Kan Damarları ve Kan Dolaşımı

 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • YouTube