Kanser İlaçları

| Son gözden geçirme: 05/04/2011
Yazdır

Kanser tedavisinde kullanılırlar. Kanser ilaçlarının çoğu sitotoksik, yani insan vücudunda kendini yenileyen ve çoğalan hücreleri tahrip eden ilaçlardır. Bazıları ise vücuttaki hormon düzeyini değiştirir ve kanserin yayılmasını (metastaz) engellerler.

Tedavinin etkinliğini arttırmak üzere birkaç kanser ilacı bir arada kullanılabilir. İlaçlar kanserin tipine, aşamasına ve hastanın genel sağlık durumuna göre seçilir. Kanser ilaçları kanseri tedavi etme, yaşamı uzatma veya belirtileri azatma amacıyla verilebilir. Bazen ilaç tedavisi yanında ışın tedavisi (radyoterapi) ve cerrahi tedavi de uygulanabilir.

Kanser ilaçları özellikle lenf kanseri, kan kanseri, yumurtalık kanseri ve testis kanseri tedavilerinde etkilidir. Meme, prostat ve rahim kanseri tedavisinde de kullanılırlar. Kanser ilaçlarının çoğu potansiyel olarak fetüse zararlıdır. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce doğum kontrolü konusunda doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Olası Yan Etkiler

Tedavinin ilk zamanlarında hastaneye yatmayı  gerektirecek derecede ciddi bir bulantı, kusma ve ithâl oluşabilir. Kanser ilaçlan saç dökülmesi. kansızlık, bağışıklık azalması ve/veya kanama eğilimine neden olabilirler. Yan etkilerini azaltmak için kanser ilaçlan genellikle aralıklı kısa seanslar halinde verilirler.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler:

Kategori: İLAÇ REHBERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube