Kanser Savaşçıları

| Son gözden geçirme: 26/07/2011

Hiçbir yiyecek tek başına kanser riskini azaltamaz ancak yiyecekleri doğru şekilde kombine ederseniz kansere yakalanma riskini önemli ölçüde düşürebilirsiniz. İşte kanserle mücadele eden gıdalar…

Meyve ve Sebzeler
Meyve ve sebzeler en önemli kanser savaşçılarıdır ve daha fazla renk daha fazla koruma demektir. Ayrıca bu yiyecekler sağlıklı bir vücut ağırlığına kavuşmanızı sağlayarak da kanserle savaşmanızı sağlarlar. Fazla kilolar kolon, böbrek ve yemek borusu kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini artırır. Günde en az beş porsiyon renkli sebze ve meyve tüketmeyi hedefleyin.
Kahvaltı
Folik asit kolon, rektum ve göğüs kanserine karşı koruyucu önemli bir B vitaminidir. Folik asit kahvaltı masasında bol miktarda bulunabilir. Tahıllı ve tam buğday ürünleri folik asit açısından zengindir. Ayrıca portakal suyu, kavun, karpuz ve çilekte de bol miktarda folik asit bulunur.  Diğer folik asit kaynakları kuşkonmaz ve yumurtadır. Tavuk göğsü, fasulye, ayçiçeği ve ıspanak ve marul gibi yeşil sebzelerde de bol miktarda bulunur. Folik asit tüketmenin en iyi yolu vitamin hapları değil, yeterli miktarda taze sebze ve meyve tüketmektir.
Domates
Son araştırmalar domatesin içerdiği likopen sayesinde prostat kanseri gibi birçok kanser türüne yakalanma riskini düşürdüğünü gösteriyor. Araştırmalar ayrıca domates suyu, domates sosu gibi ürünlerin de kanserle mücadele etme potansiyeline sahip olduğunu öne sürüyor.
Çay
Henüz net olarak kanıtlanmasa da çay, özellikle de yeşil çay kuvvetli bir kanser savaşçısı olabilir. Laboratuvar araştırmaları yeşil çayın kolon, karaciğer, göğüs ve prostat kanserini önlediğini veya bu kanser türlerinin gelişimini yavaşlattığını gösteriyor. Uzun vadeli araştırmalarda çayın mesane, mide ve pankreas kanserine yakalanma riskini de azalttığı ortaya çıktı.
Üzüm
Yapılan araştırmalara göre üzüm ve üzüm suyu (özellikle kırmızı üzüm) içerdiği antioksidan ve antienflamatuar özelliklerine sahip rezveratrol maddesi sayesinde hücrelerde kanserleşmeyi tetikleyen hasarları önlüyor. Ancak henüz üzüm yemenin veya üzüm suyu içmenin kanseri kesin olarak önlediğine dair kanıt bulunmuyor.
Alkole dikkat!
Ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, karaciğer ve göğüs kanserinin alkol tüketimiyle yakından ilgisi bulunuyor. Ayrıca alkol kolon ve rektum kanseri riskini artırabiliyor. American Cancer Society (Amerikan Kanser Topluluğu) günlük alkol tüketiminin erkekler için 2 içecek, kadınlar içinse 1 içecek olarak sınırlandırılmasını öneriyor.
Su ve Diğer Meşrubatlar
Soğuk bir bardak su, susuzluğunuzu gidermekle kalmaz sizi mesane kanserine karşı da koruyabilir. Su, mesanede bulunan kansere sebebiyet vermesi muhtemel ajanların yoğunluğunu seyrelterek kanser riskini azaltıyor. Ayrıca bol miktarda sıvı tüketmek idrara çıkma sıklığınızı artırarak kansere neden olan ajanların mesane duvarıyla daha az temas etmesini sağlıyor.
Fasulye
Fasulye içerdiği bitki kökenli kimyasallar sayesinde vücut hücrelerini kansere karşı koruyabilir. Araştırmalar fasulyenin tümör gelişimini yavaşlattığını ve tümörlerin yakındaki hücrelere zarar verebilecek maddeleri salıvermesini engellediğini ortaya koyuyor.
Lahanagiller
Lahanagiller arasında yer alan brokoli, karnabahar, kabak, brüksel lahanası ve kıvırcık lahana gibi sebzeler kolon, göğüs, akciğer ve rahim kanserine karşı koruma sağlar.
Pişirme Yöntemi
Yiyecekleri pişirme yöntemi kanser riskini belirlemesi açısından büyük önem taşır. Yüksek sıcaklıkta kızartma, ızgara veya kavurma kanser riskini artıran kimyasalların oluşumuna sebep olabilir. Hafif ateşte veya buharla pişirme ise bu kimyasalların daha az miktarda üretilmesine neden olur.
Çilek ve Ahududu
Çilek ve ahududu içerdikleri elajik asit adlı antioksidan sayesinde kanserle bir seferde birçok yoldan savaşarak bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar.
Yaban Mersini
Yaban mersinindeki güçlü antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri hücrelere zarar vermeden önce temizleyerek kansere karşı koruma sağlar.
Şekere dikkat!
Şeker direkt olarak kansere neden olmaz ancak kansere karşı koruma sağlayan yiyeceklerin besin etkisini azaltabilir. Ayrıca içerdiği yüksek kalori değeri nedeniyle aşırı kiloya ve obeziteye sebep olur. Aşırı kilo kansere sebebiyet verebilir. Şeker tüketimi için vitamin açısından da zengin olan meyveleri tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM, SLAYT GÖSTERİLERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube