Kaposi Sarkomu

| Son gözden geçirme: 07/05/2011
Yazdır

Kaposi sarkomu; yayılma olasılığı pek olmayan, yavaş büyüyen bir deri tümörü olarak kendini gösterir. Ancak, daha sonraki fazlarında tüm vücuda yayılan saldırgan bir kansere dönüşebilir. Amerika Birleşik Devletlerinde Kaposi sarkomunun en yaygın türü, insan immun yetmezlik virüsünün (HIV) bulaşmış olduğu kişilerde görülür. Bu tür, saldırgan bir seyir gösterir ve tedavi edilemez.

Kaposi sarkomu, organ naklinden sonra immunosüpresan ilaçlar kullanan kişilerde de görülür. Nakil hastalannda genellikle immunosüpresan ilaçlarla yapılan tedaviye devam edilmediği durumlarda tümörler kendiliğinden kaybolur. Ancak, yüksek dozda immunosüpresanlarla yapılan uzun süreli tedaviler, HlV-pozitif olan kişilerdekine benzer daha saldırgan bir Kaposi sarkomu türüne neden olabilir.

Avrupa Kaposi sarkomu nadir görülen ve göreceli olarak zararsız olan bir Kaposi sarkomu türüdür; genellikle yaşlı İtalyan ya da Yahudi erkeklerde görülür.

  • Belirtiler

Kaposi sarkomu, HIV’li kişilerde herhangi bir yerde -ağız içinde, cilt üzerinde ya da vücudun içinde- görülebilir. Diğer Kaposi sarkoma türleri sıklıkla ayak bileklerinden ve ayaklardan bacaklara doğru yayılan mor, kahverengi ya da kırmızı bir nodül olarak baş gösterir ve daha sonra vücudun diğer bölgelerinde de görülür, podüller başlangıçta yumuşak ve süngersidir; sonra sertleşir ve katılaşırlar; daha sonra da büyüyüp şişerler.

  • Tedavi

Doktorunuz, Kaposi sarkomu biyopsi (laboratuvarda incelenmek üzere küçük bir parça dokunun alınması) yaparak teşhis eder. Tedavi, hastalığın seyrine bağlıdır. HIV’li kişilerde, bağımsız nodüller alınabilir ya da bu nodüllere antikanser (kanser önleyici) ilaçlar enjekte edilebilir. Tümörler sıklıkla birkaç ay içinde nüksetmelerine (yinelemelerine) rağmen, radyasyon tedavisine iyi yanıt verirler. Daha az saldırgan türde Kaposi sarkomu olan bireylerde bu tedavi genellikle işe yarar.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Deri, Kıllar ve Tırnaklar

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube