Kar Kilolarına Dikkat!

| Son gözden geçirme: 01/02/2012
Yazdır

Soğuk havalar, ısınmak ve enerji toplamak için daha fazla yeme hissi verebilir ve artan iştahı kontrol etmek zorlaşabilir.

Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, bu durumda sağlıklı ve düşük kalorili seçeneklere yönelerek hem yeme isteğinizi karşılayabileceğinizi hem de kilo alma riskinden kurtulabileceğinizi söylüyor. İşte Dilara Koçak’tan aşırı soğuklarda beslenme önerileri:

“Çorbalara ağırlık verin, bol su ve bitkisel çay tüketin Mevsim sebzeleriyle hazırlanmış sıcak bir çorba, kış aylarında hem keyifle tüketeceğiniz hem de midenizi doldurarak tokluk hissi yaratacak sağlıklı bir seçenektir. Çorbanıza küçük bir miktar taze zencefil de eklemeniz boğaz ağrılarına karşı da iyi gelecektir. İştahınızı kontrol etmek için bol sıvı özellikle de su ve bitki çayları tüketmeye dikkat etmelisiniz. Üstelik soğuk algınlıklarına karşı bol sıvı tüketmek önemlidir. Sıcak su içine çubuk tarçın biraz bal limon ve taze zencefil eklenebilir. Sut ile tarçın ve biraz bal karıştırılabilir. Yağsız patlamış mısır, hem keyifli hem düşük kalorili bir atıştırmalıktır.”

Bir araştırmaya göre kadınların fazla kilolarında dizilerin de etkisi var. Film ya da dizi izleme eylemini daha keyifli kılmak için elbette eller atıştırmalıklara uzanıyor. İşin en tehlikeli kısmı ise akşam yemeğini televizyon karşısında yemek. Çünkü bu yemek normalden çok daha fazla uzuyor. Dilara Koçak, “Mutlaka televizyon karşısında bir şeyler yemek istediğinizde yoğurt ve meyve gibi sağlıklı seçeneklere yönelmeniz yararınıza olacaktır” diyor.

KIŞ SEBZELERİNİ MENÜNÜZDEN EKSİK ETMEYİN
Öğünlerde kış sebzelerine ağırlık verilmesini tavsiye eden Koçak, “İnsan doğası gereği kış aylarıyla birlikte metabolizma çalışma hızı da yavaşlıyor. Bu da vücudumuzun daha az kalori harcamaya başlaması anlamına geliyor. Dolayısıyla kilo almamak ya da kilo kaybetmek istiyorsak daha düşük kalorili yiyeceklere yönelmemiz veya aldığımız kaloriyi yakmak için hareket etmemiz gerekiyor. Kış mevsiminde olduğu gibi metabolizmanızın yavaşladığı durumlarda egzersiz yapmanız çok önemlidir. Kas dokusundaki artış ve yağ dokusundaki azalışla birlikte metabolizma hızı artar ve yediklerinizi daha hızlı yakmaya başlarsınız. Üstelik düzenli egzersize bağlı olarak vücut enerjisi artar, yorgunluk hissi minimuma düşer” diye konuşuyor.

---------- r e k l a m ----------

LİGHT ETİKETLİ ÜRÜNLERE DİKKAT
Diyet ürünler tehlikesiz göründükleri için aşırı tüketime oldukça müsait. İstenmeyen tablo bu gıdaların diyet etiketli olmasına rağmen hala kalorili olduklarını unutunca ortaya çıkıyor. Unutmayın ki, bir ürünün ambalajında light etiketi bulunması demek, istediğiniz kadar tüketebileceğiniz anlamına gelmiyor.

Kaynak: ntvmsnbc.com

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: BESLENME & DİYET, Diyetisyen Dilara Koçak

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube