Kel Kalmak Zorunda Değilsiniz!

| Son gözden geçirme: 09/09/2011
Yazdır

“Acaba tutar mı?” diye endişe etmeyin. Ekilen saçın dökülme riski yok.

Stres, genler, alkol, sigara… Saçınızın dökülmesinin ya da erken yaşta kel kalmanızın sebebi herhangi bir tanesi olabilir. İlk kez 1959 yılında gerçekleştirilen saç ekimi operasyonu, bugün herhangi bir estetik operasyon kadar kolay ve ulaşılabilir durumda. Fakat hâlâ erkeklerin saç ektirme konusunda akıllarında bir sürü soru işareti var. Tutar mı tutmaz mı? Süreci, fiyatı ve bir sürü detayı ne? Transmed Saç & Kozmetik Cerrahi Kliniği Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı’dan saç ektirme operasyonunun detaylarını öğrendik.

SORU: 1
Saç ekimi için kaç farklı operasyon var?
Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) ve Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) olmak üzere iki saç ektirme tipi var. FUT’ta saç çemberi denilen, iki kulak arasındaki sağlıklı köklerin bulunduğu alandan cerrahi yöntemle şerit halinde bir deri alınıyor. Tek tek köklere ayrıldıktan sonra bu kökler saçlanması istenilen alanda açılan kanallar içine yerleştiriliyor. Cerrahların yüzde 85’i, dört beş saat süren, sağlıklı köklerin alınarak saç olmayan bölgelere yerleştirildiği FUT metodunu tercih ediyor. Tek tek toplama metodu olarak da bilinen FUE, 2004’ten beri uygulanıyor. 7-8 saat süren, mikro cerrahi derecesindeki operasyon, uzun sürmesi ve kafanızı kazımak zorunda kalmanız nedeniyle daha az tercih ediliyor. FUT yöntemi ile FUE yönteminin arasındaki tek fark, saç kökü alım tekniğinde. Kanal açılması ve saç kökü yerleştirme aşamaları her iki yöntemde de aynı.

SORU: 2
Canım yanacak mı?
Operasyon öncesi lokal anestezi yapılıyor. Dr. Melike Külahçı acının hafif ve kısa süreli olduğunu söylüyor. Operasyon sonrasında oluşabilecek morluk ve şişlikler üçüncü günde başlayabiliyor ve en fazla bir hafta kadar sürüyor.

---------- r e k l a m ----------

SORU: 3
Ne kadar sürede kellikten kurtulurum?
Operasyon sırasında oluşan kabuklar 10 günde dökülüyor. Üç hafta sonra kökleri sağlam olmayan eski saçlarınızı da kaybediyorsunuz. Ekilen yeni saçlar ise ekimden üç ay sonra çıkmaya başlıyor.

SORU: 4
Ekilen saçın tutmama ihtimali var mı?
“Acaba tutar mı?” diye endişe etmeyin. Ekilen saçın dökülme riski yok. Normal saç gibi uzuyor. Boyanabiliyor ve taranabiliyor. Ancak ilk altı ay operasyon bölgesine tıraş makinesi değmemesi gerekiyor. Bu bölgeleri makasla kestirebilirsiniz. Ayrıca ekilen saçlar diğerlerine göre daha geç beyazlıyor. Saçlarınızın doğal ve gür olması için tek şart yeteri kadar saç kökü sahibi olmanız.

SORU: 5
Operasyon ne kadara patlıyor?
Fiyatlar toptan ya da ekilen kök başına hesaplanabiliyor. Ortalama olarak 2500-5000 TL arasında bir fiyat ödemeniz muhtemel. Dr. Külahçı aylık 33 TL ödemenin eski saçlarınıza kavuşmanız için yeterli olacağını söylüyor.

Kaynak: Men’s Health

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , ,

Kategori: ERKEK SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube