Kilo Vermede Hangisi Daha Etkili? Diyet Mi Egzersiz Mi?

| Son gözden geçirme: 03/08/2011
Yazdır

Beslenme, egzersiz ve uyku… Birini diğerinden daha üstün görmeye çalışmak, çocukken “Anneni mi daha çok seviyorsun babanı mı?” gibi sizi çıkmaza sokan soruları cevaplamaya benziyor. Elbette yaptığınız antrenmanları, iyi bir beslenme programı ve ortalama yedi saatlik bir uykuyla desteklemeniz verdiğiniz emeklerin karşılığını kolayca almanızı sağlıyor. Ancak bazı durumlar var ki biri diğerinden daha üstün gelebiliyor. İşte altı raunt süren çekişmeli maçın etapları…

Konu: DEPRESYON & Maçın galibi: EGZERSİZ
Sebep: Egzersiz yapmak, beynin serotonin hormonu salgılamasına yardımcı oluyor. ABD’deki Vermont Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, günde sadece 20 dakika yüksek tempolu egzersiz yapmanın depresyonu önlediği ortaya çıkmış. Hatta bazı klinik hastalar üzerinde, egzersizin ilaçlardan daha etkili sonuçlar verdiği tespit edilmiş.

Konu: KALP HASTALIKLARI & Maçın galibi: DİYET
Sebep: Balıklardan alınan omega-3 yağları, kalp hastalıkları riskini yüzde 64 oranında azaltıyor. Güney Dakota Üniversitesi Kalp ve Damar Sağlığı Araştırma Merkezi yöneticisi Dr. William Harris “Kalp hastalıklarını azaltan bir besin öğesi arıyorsanız, doğru cevap omega-3’tür” diyor. Elbette egzersiz de kalbinizi güçlendirmek için önemli.

Diyet & Egzersiz: Hangi konuda hangisi başarılı?

Diyet & Egzersiz: Hangi konuda hangisi başarılı?

Konu: DİYABET & Maçın galibi: EGZERSİZ
Sebep: 2010 yılı itibariyle 285 milyon kişinin diyabet hastası olduğu ve bunlardan dört milyonunun yaşamını yitirdiği saptandı. Türkiye’de 20 yaş üzeri nüfusun yüzde 13,6’sının diyabet hastası olduğu biliniyor. Bu ciddi hastalığa karşı alınabilecek en iyi önlem gilisemik indeksi yüksek yiyeceklerden uzak durmak, aç kalmamak ve bolca egzersiz yapmak. Kaslar kandaki glikozun yakıt olarak harcanmasını sağlıyor, böylece kan şekeri dengede kalmış oluyor.

Konu: KİLO VERMEK & Maçın galibi: DİYET
Sebep: Araştırmalara göre alınan kalorileri yakmak ve ideal vücuda kavuşmak için en etkili yol doğru diyetler. Louisiana Eyalet Üniversitesi’ne bağlı Pennıngton Btyomedtkal Araştırma Merkezi yöneticisi Dr. Timothy Church “Yediklerinizden 500 kaloriyi azaltmak, her gün spor salonuna gidip 500 kalori yakmaktan daha kolaydır” diyor.

---------- r e k l a m ----------

Konu: SINIRSIZ ENERJİ & Maçın galibi: EGZERSİZ
Sebep: Yapılan araştırmalarda her gün düzenli egzersiz yapan kişilerin enerji seviyesi ve dayanıklılıklarının yükseldiği tespit edildi. Georgia Üniversitesinde egzersiz psikolojisi uzmanı olan Dr. Patrick O’Connor “Egzersiz, zinde olmanızı sağlayan dopamin ve norepinefrin hormonlarının salgılanmasına yol açar” diyor. Kısacası vücut, her gün egzersiz yapacağını varsayarak enerji seviyesini yukarıda tutuyor.

Konu: KANSER & Maçın galibi: BERABERE
Sebep: Kanser çağımızın en büyük ve yaygın hastalıklarından biri. İstatistikler Türkiye’de 450 bin kanser hastası olduğunu gösteriyor. Her yıl bu sayının 150 bin kişi artması bekleniyor. Kanserden korunmanın en etkili yolu düzenli bir diyet planı izlemek ve egzersiz yapmak. Düzenli egzersiz ve diyet hem kişiyi kanserin ana sebeplerinden biri olan stresten uzak tutuyor hem de bağışıklık sistemi güçlü ve iyi işleyen bir vücuda sahip olmanızı sağlıyor.

Men’s Health (08.2011)
© Derleyen: Sağlık Köşesi Ekibi (www.saglikkosesi.net)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube