Kilo Vermek İçin 5 Neden

| Son gözden geçirme: 16/05/2014
Yazdır

Fit olmak bile başlı başına yeterli bir motivasyon kaynağı. Ama yakacağınız her bir kilo yağa karşılık, kazanacağınız başka şeyler de var.

kilo-verme

KAZANCINIZ: TESTOSTERON SEVİYENİZ YÜKSELİR

Problem
Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism dergisine göre, yağlanmak testosteron seviyesinin düşmesine neden oluyor. Vücut kitle indeksinde (VKİ) beş puanlık bir artış, testosteron seviyesinde aynı oranda (10 yıl yaşlanmaya eşdeğer) düşüş yaratıyor. Libido ve kas kaybı da cabası.

Çözüm: Ağırlık Kaldırma
466 kalori yakmak için, her hafta üç kez 20 dakikalık ağırlık antrenmanı yapmayı deneyin. The Journal Of Applied Physlology raporuna göre, erkekler düzenli ağırlık antrenmanı yaparak testosteron seviyelerini iki katına çıkarabiliyor.

KAZANCINIZ: KANSER RİSKİNİZ AZALIR

---------- r e k l a m ----------

Problem
İngiliz Kanser Araştırma Vakfı’na göre, vücut kitle indeksinizdeki her 5 puanlık artış, böbrek kanserine yakalanma riskinizi yüzde 24, mide kanserine yakalanma riskinizi ise tam yüzde 50 oranında yükseltiyor. Bu nedenle VKİ’nizi 20-25 arasında tutmaya dikkat edin.

Çözüm: Yürümek
Günde 3,2 km yürüyerek 200 kalori yakabilirsiniz. New England Journal of Medicine dergisine göre, her gün bu mesafeyi yürüyen erkeklerin kanser kaynaklı bir hastalıktan ölme ihtimalleri tam 2,5 kat azalıyor. Bu önemli bir oran.

KAZANCINIZ: TANSİYONUNUZ DÜŞER

Problem
Wageningen Üniversitesi’nin araştırmasına göre, vereceğiniz her bir kilo yağ, sistolik kan basıncınızda 1.05 mmHg değerlik bir düşüş meydana getirebilir. Circulation dergisindeki bir araştırma ise, ideal vücut ağırlığınızdaki 3,2 kiloluk fazlalığın kalp yetmezliği riskini yüzde 11 artırdğını gösterivor.

Çözüm: Pedal Çevirmek
Bir kilo yağ germek, fazladan 7 kalori daha yakmak anlamına geliyor. Bir ay boyunca haftada üç kez 60 dakika pedal çevirmeyi rutin antrenman programınıza ekleyerek, bu sonuca ulaşabilirsiniz.

KAZANCINIZ: EKLEMLERİNİZ KORUNUR

Problem
ABD Sağlık Bakanlığı’nın yakın zamanda yaptığı araştırmalara göre, vücut ağırlığınızda meydana gelecek yaklaşık 1 kg’lık artış, ilerde kireçlenmeye yakalanma riskinizi yüzde 9-13 oranında yükseltebilir.

Çözüm: Koşmak
Stanford Üniversitesi tarafından yapılan ve 21 yıl süren kapsamlı bir araştırmada katılımcılar haftanın beş günü birer saatlik aerobik egzersizler yaptılar. Araştırmanın sonucunda, bu kişilerin ilerleyen yıllarda eklem problemleri ve sakatlık gibi sorunları, yaşıtlarına kıyasla çok daha az yaşadıkları gözlendi.

Kaynak: Men’s Health (05.2014)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET, ERKEK SAĞLIĞI

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube