Kortikosteroidler (Kortizon Türevi İlaçlar)

| Son gözden geçirme: 05/04/2011
Yazdır

Böbrek üstü bezlerinde üretilen doğal kortikosteroid hormonlara benzeyen ilaçlardır. Böbrek üstü bezlerinde kortikosteroid üretimi hipofiz bezi Kortikosteroidler (Kortizon Türevi İlaçlar)kontrolünde gerçekleşir. Kortikosteroid ilaçların piyasada çeşitli şekilleri mevcuttur. Krem, pomatı losyon, burun spreyi, tablet, inhaler veya enjeksiyon şeklinde uygulanabilirler. Kortikosteroid ilaçların önemli bir kullanım yeri böbreküstü bezlerinin tahrip olup vücutta doğal hidro-kortizon ve aldosteron hormonlarının azaldığı Addison hastalığıdır. Adrenal bezlerin veya hipofiz bezinin ameliyat, hastalık veya ışın tedavisi sonucunda tahrip olduğu hastalarda da kullanı­labilirler.

Kortikosteroidler ülseratit kolit veya Kron has­talığı gibi enflamatuar barsak hastalıklarının tedavisinde de etkilidir. Retinayı besleyen damarın enflamasyonu sonucunda körlük ile sonuçlanabi- len Temporal arterit hastalığında enflamasyonun azaltılması için acil kortikosteroid tedavisi gerek­lidir.

Romatoid artrit, astım, egzema, iritis (gözün iris tabakasının enflamasyonu) ve saman nezlesi gibi (vücudun bağışıklık sisteminin kendi doku­larına zarar verdiği) otoimmün hastalıklarda da kortikosteroidler kullanılır. Tenisçi dirseği veya artrit gibi ağrılı durumlarda kas kirişi veya ten- don için yapılan kortikosteroid enjeksiyonu kısa sürede ağrıyı giderebilir.

Kortikosteroidler organ nakli sonrasında bağı­şıklık sistemini baskılayıp organın vücut tarafın­dan reddedilmesini önlemek amacıyla da kullanı­labilirler. Lenföma (lenf kanseri) ve Lösemi (kan kanseri) gibi bazı kanser türlerinin tedavisinde de etkilidirler.

Olası Yan Etkiler

---------- r e k l a m ----------

Kısa süreli kullanımda kortikosteroidlerin genel­likle bir yan etkisi olmaz. Uzun süre kullanıldık­ların lokal (krem, losyon vb) kortikosteroidler cildi tahriş edebilir. Güçlü kortikosteroid ilaçlar uzun süre boyunca ağız yoluyla kullanıldıkla­rında ciltte kolay morarmaya (çürük), sivilce oluşumuna, yüzde yuvarlaklaşmaya (ay yüz) ve kilo almaya neden olabilirler. Ayrıca enfeksiyon riskini ve tansiyonu yükseltebilir, kemik erime­sine ve çocuklarda büyüme yavaşlamasına neden olabilirler.

Uzun süre yüksek dozda kullanılan kortikos­teroidlerin kesilmesi hızlı tansiyon düşmesine ve bazı hastalarda ölümcül olabilen şok tablosuna neden olabilir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: İLAÇ REHBERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube