Kronik Hepatit

| Son gözden geçirme: 08/05/2011
Yazdır

Kronik hepatit (karaciğer iltihaplanması) hepatit B, C ve D’ ye sebebiyet verebilir. Ayrıca bağışıklık rahatsızlığının oluşumuna da sebebiyet verebilir.

Virüssel kronik hepatit enfeksiyonu, bazı bireylerde karaciğer kanserine, bazı bireylerde de siroza sebebiyet verecek şekilde ciddileşebilir.

Bağışıklık sistemine dayalı hepatit (otoimmün hepatit), bağışıklık sisteminin kendi karaciğer hücrelerine saldırmasıyla oluşan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Öncelikli olarak genç yaştaki kadınlarda görünmesine rağmen her yaştaki kadın ve erkeği etkileyebilir.

  • Kronik Hepatit Ciddiyetinin Belirlenmesi

İlk safhalannda hepatitin belirtilerini göstermemesinden dolayı, kronik hepatit sık sık tesadüf eseri, başka bir nedenden dolayı yapılan bir kan testi sonucunda keşfedilir. Hepatit şüphesinin doğrulanması ve tedavinin seyrine yardımcı olması açısından doktorunuz, kan testi isteyebilir. Bunların bazdan, karaciğerin yetersiz olarak çalıştığını gösterebilir. Diğer testler ise yara oluşumunun küçük safra kanallarını tıkadığını gösterir. Buna rağmen başka kan testleri, virüsün kronik hepatite sebep olduğunu ortaya çıkarabilir.

Hepatit B virüsü vakalarında, kan testi önemli aynmları ortaya çıkarabilir. Eğer birey, kanında virüse karşı antikor taşıyorsa, bulaşıcı özellik taşımaz ve kronikleşmesi olanaklı değildir. Bununla birlikte, eğer kanlarında bu virüsün dolaşan parçalan (antijen, E antijen veya virüsün DNA’sı) varsa, virüs buluşıcı özellik taşır.

---------- r e k l a m ----------

Kanlarında virüsün parçaları dolaşan bireyler, kronik hepatite ve bulaşıcı özelliğe sahiptirler. Diğerleri ise sadece antijen ve antijen E’nin yüzeyini taşıdıkları için henüz hepatit değillerdir. Bunlar hepatit B taşıyıcılarıdır ve henüz hasta olmamalarına rağmen virüsü diğerlerine geçirebilirler.

Testlerin sonuçlarını bilmek, enfeksiyonun yayılmasını önleme ve tedavi için karar verme aşamasında önemli rol oynar,Kronik hepatit ciddiyetinin belirlenmesinin en iyi yolu karaciğer biyopsisidir. Mikroskopik görüntü, karaciğer hücrelerindeki hasar oranını, yara oluşumunun miktarını ve hepatit B virüsünün nasıl başladığını belirleyen bir yöntemdir. Karaciğer biyopsisi genellikle bir öngörü edinmek ve tedavinin yöntemini belirlemek amacıyla kullanılır. Biyopsilerin, tedavinizde ve öngörülende, karaciğerdeki değişikliklerin belirlenmesi amacıyla zaman içinde tekrarlanması gerekir.

  • Tedavi

Hepatit B ve C enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan en yaygın tedavi yöntemi; alfa interferon artı ribavirin’dir. İki çeşit interferon kullanılmaktadır (pegylated ve nonpegylated). İnterferon alfa tedavisine, bu tedaviyi görenlerin yansı cevap vermektedir. Bu tedavinin, yorgunluk, ateş, bağışıklığa bağlı tiroid bezi iltihabı, konsantrasyon zorluğu ve duygusal çöküntü gibi birçok yan etkisi bulunmaktadır.

Kronikliği; karaciğer biyopsisi, karaciğer enzimlerinin düzensizliği (aminotransferaz) ve kanda düşük oranda virüs bulundurmasıyla onaylanmış hepatit B virüsü hastalan için interferon, çok yararlı bir tedavi yöntemidir. İnterferona lamivudine eklenmesi daha faydalı olabilir.

İnterferon, kronik hepatit C hastaları için de tavsiye edilir; bununla birlikte hepatit B kadar büyük olmayan enfeksiyonlan da yok etmede çok başarılıdır.

Küçük bir doz interferon hepatit C’nin tedavisi için yeterlidir; yani tedavinin yan etkileri daha etkisizdir. Antiviral (virüs önler) bir ajan olan ribavirin, kronik hepatit C enfeksiyonunun seyrini düzeltmek açısından yardım edici olabilir.

45 yaşın altmda, hepatit C virüsünü 5 senedir taşıyan ve siroz bulgusuna rastlanmamış bireyler, interferon alfaya en olumlu tepkiyi gösterenlerdir. Bireylerin yüzde Bireylerin yüzde elliden fazlası interferon tedavisine olumlu tepki verir.

Otoimmün hepatit, teşhisi zor olan ve genellikle diğer teşhislerin elenmesi esnasında bulgulanan bir hastalıktır. Teşhisin konulması için kan testi yardım edici bir unsurdur. Karaciğerdeki yaralanma ciddiyse, hastalık hayati tehlike yaratabilir. Kortikosteroid ilaçlar asıl tedavi edici olanlardır. Bununla birlikte bağışıklık sistemini koruyucu ilaçlar da kullanılabilir.

Kaynak: Harvard Medical School Aile Sağlık Rehberi (2009)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , ,

Kategori: Sindirim Sistemi

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube