Kulak Kiri Temizleme

| Son gözden geçirme: 12/04/2011
Yazdır

Kulaklarınızı Temizlemeli misiniz?

Kulak salgısı dış kulak yolunun dışarıya yakın olan kısımlarından üretilmektedir. Eğer kulak zarına yakın tıkanma ile gelen bir kişi varsa bu kulak kirinin çıkartılması için bir dizi işlemler yapıldığını gösterir. Kulak çöpleri, tokalar, kıvrılmış peçete  kullanılarak genelde bu müdehaleler yapılır. Bu gibi işlemler kulak kirini sadece daha ileri iter. Dış kulak kanalı cildi ve kulak zarı çok naziktir, kolaylıkla  yırtılabilir, zedelenebilir.

Kulak salgısı normal miktarlarda olur ise, kulak yolu kanalını kaplar, bu salgının olmaması kuru ve kaşıntılı kulaklara sebep olur.

Kulak kiri zaman zaman temizlenmelidir. Çünkü işitme azlığı, kulak çınlaması, kulak uğultusu, dış kulakta bakteri oluşumuna ve devamında enfeksiyona, ağrı ve kaşıntıya yol açar.

Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?

---------- r e k l a m ----------

Kulak yolu kısmen veya tamamen kapanmış ise çeşitli temizleme yöntemleri kullanılabilir:kulak kiri temizliği

  1. Bir doktor veya uzamanı tarafından basınçlı su ile kulak yıkatılabilir. Kulak temizliğinde kulak yıkama en yaygın yöntemdir. Fakat bu yöntem birçok dezavantajı da beraberinde getirir. Bu yöntemle suyun orta kulağa ulaşması ve bu nedenle orta kulakta enfeksiyona yol açması içten bile değildir. Maliyetli bir yöntem olduğu da bilinmektedir.
  2. Aspiratör yöntemi yani vakumlama yöntemi ile temizleme sağlanabilir. Bu yöntemde yine maliyetli ve hafif ağrılı bir yöntemdir. Kulak kiri vakum yöntemi ile yeterince yumuşamadığından kalıntıları kulak içerisinde kalarak enfeksiyona yol açabilir.
  3. Kulak temizleme çöpleri kullanan insanların kulaklarında kulak kirinin temizlenmesi ise söz konusu değildir. Hatta bu yöntem kirin daha çok kulak içerisine itilmesine yol açar ve kulak zarı önünde birikerek, enfeksiyon ve işitme azlığına neden olur.
  4. Kulak Temizleme Mumu kullanımı. Bu yöntem günümüz de kullanılan en kolay ve en az maliyetli kulak temizleme yöntemidir. Uç kısmı yanan mumun kulak içerisinde ılık bir hava dalgası oluşturmasıyla kulak kirinin tamamen yumuşamasını ve yine oluşan hava akımı sayesinde aspiratör gibi kulak içerinde kalan kiri kendi haznesine çekmesini sağlar. Maliyetinin düşük olması, kullanım esnasında en ufak bir ağrı bile  hissedilmemesi ve sessiz bir ortamda uygulandığında insanı rahatlatma özelliği ile en çok kullanılması gereken kulak temizleme yöntemi olma özelliğine sahip olmuştur.

Kaynak: www.kulaktemizle.com

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube