Kulak Zarının Delinmesi

| Son gözden geçirme: 24/04/2011
Yazdır

Kopmuş ya da delinmiş kulak zarı, dış kulak kanalını orta kulaktan ayıran zarda meydana gelen bir delik ya da yırtıktır. Kulak zan delinmelerinin birçoğu, orta kulak iltihabından kaynaklanır. Bir patlama veya kafaya gelen şiddetli bir darbe (basınçta ani değişikliğe sebep olur) veya kulağa sokulan yabancı bir cisim, (pamuklu çubuk gibi ya da raptiye gibi), kulak zarının delinmesine sebep olan diğer sebeplerdir.

Delinme, kısmi işitme kaybına, az miktarda kanama ya da kulaktan sızıntıya ve kulak ağrısına sebep olur. Ağrıyı hafifletmek için, ağn kesici alınız ve doktorunuzu görünüz. Doktorunuz, otoskop (kulak muayene cihazı) yardımıyla kulak zarında yırtık kısmı araya­caktır. Bir yırtık oluşmuşsa, enfek­siyon olmaması için antibiyotik yazacaktır. Bazı küçük delikler, kendiliğinden geçecektir.kulak zarının delinmesi

İşitme kaybının şiddeti genellikle kulak zarındaki deliğin büyüklüğü ile orantılı olarak artar, yani delik ne kadar büyükse işitme kaybı da o kadar fazladır. Deliğin kulak zarındaki yeri de işitme kaybının derecesini etkiler. Kulak zarındaki delik şiddetli bir travma veya patlama nedeniyle olduysa işitme kaybı fazladır, iç kulak hasarı olduysa kalıcıdır ve sıklıkla kulak çınlaması (tinnitus) eşlik eder.

Delik tamamen iyileşinceye kadar, suyu kulağınızdan uzak tutunuz; ayrıca burnunuzu şişirerek üflemekten de kaçınmalısınız. Burnunuzu şişirerek üflerseniz, kulağın içinde basınç yaratır ve kulak zarındaki deliğin yerine gelişen ince zara zarar verebilirsiniz. Kulak zarı 2 ay içersinde iyileşmezse, doktorunuz, timpanoplasti denen ve deliği yamamak için dokunun kullanıldığı küçük bir ameliyat önerebilir.

Kulak zarı onarımının başarısı kulak zarındaki deliğin büyüklüğüne ve yerine bağlı olarak değişir. Genel olarak tek bir operasyonla %80 oranında başarılı sonuç alınır. Kapanmayan kulak zarı deliklerinde onarım işlemi tekrarlanabilir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: ,

Kategori: Kulak, Burun, Boğaz

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube