Lenfoma (Lenf Bezi Kanseri)

| Son gözden geçirme: 24/04/2011
Yazdır

Lenfoma (Lenf Bezi Kanseri), lenf bezi kanserleri için kullanılan geniş bir terimdir. Lenfatik sistem; lenf bezlerini (lenf nodu (düğümü) olarak da adlandırılır), bezleri birbirine bağlayan ve lenfatiktikler olarak adlandırılan ince damarları ve dalağınızı, timusunuzu (özdeninizi), tonsillerinizi (bademciklerinizi) ve adenoidlerinizi (bezelerinizi) kapsar.Lenf bezleri, hastalıklarla savaşan immun (bağışıklık) hücrelerini üretir ve bunlara ev sahipliği yapar ve hasta olduğunuzda, bezlerinizin şişmesine neden olan enfeksiyöz ajanları yakalar.lenf bezi kanseri

Lenfatiler (lenf damarları), vücudun tüm bölümlerine ulaşan bir ağ yaratırlar. Görevleri, lenfosit içeren sulu bir sıvı olan lenfi taşımaktır. Bu ağda, çoğunlukla kol altı, kasık, boyun ve karın bölgele¬rinde lenf bezi kümeleri bulunur.Lenfomalar, vücudunuzun herhangi bir bölgesinde gelişebilir ve lenf sistemindeki uzaklara erişen kanallar aracılığıyla hemen hemen her doku ve organa yayılabilir. Lenfomalar geliştiğinde, lenf bezleri şişer.

Lenfoma teşhisi konulan kişilerin %80′inden fazlasında, acı vermeyen fakat sürekli şiş bir ya da daha fazla lenf bezi mevcuttur. Lenfomadan kaynaklanan şişlik, enfeksiyona tepki olarak oluşan şiş lenf bezleriyle aynı değildir. Enfeksiyona karşı bir tepki olarak oluşan şişlik geçicidir ve genellikle dokunmaya karşı hassastır. Başka bir enfeksiyon belirtisi olmaksızın lenf bezleriniz iki haftadan fazla şişerse, doktorunuzu gölünüz.

Lenfomalar, Hodgkin lenfoma ve Hodgkin olmayan lenfoma olmak üzere ikiye ayrılır. Çoğu doktor, Hodgkin hastalığının en tedavi edilebilir ve en iyileştirilebilir lenfoma olduğunu düşünür. Hodgkin olmayan lenfomaların bir düzineden fazla alt tipi vardır ve bunlardan bazılarının (hastalık) seyri diğerlerininkinden daha olumludur.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: Kan Bozuklukları

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube