Lif Tüketimi Kolon Kanserini Önlüyor!

| Son gözden geçirme: 12/11/2011
Yazdır

Yeni araştırmalar yeterli miktarda lif tüketiminin bağırsak kanseri riskini yaklaşık yüzde 20 oranında azalttığını gösteriyor.

Yüksek lif içeren diyet planının gut rahatsızlığına iyi geldiği ve bağırsak kanserine karşı koruma sağladığı uzun zamandır bilinse de, British Medical Journal’deki yeni bir araştırma lifli gıdaların öneminin çok daha fazla olduğunu gösteriyor.

İki milyon katılımcıyla yapılan 25 araştırmanın sonuçlarına göre günlük beslenme programına dahil edilen lif miktarındaki her 10 gramlık artış lif, bağırsak kanseri riskini yüzde 10 oranında azaltıyor.

Uzmanlar yetişkinlere günde 18 ila 24 gram lif tüketmelerini öneriyor. Ancak İngiltere’deki ortalama lif tüketimi günde 15 gram seviyesinde bulunuyor.

Londra’daki Imperial College ve Danish Cancer Society araştırmacılarına göre, özellikle tam tahıllı gıdalar aracılığıyla yüksek lif tüketimi, kolorektal kanser riskinin düşmesinde önemli rol oynuyor.

---------- r e k l a m ----------

Tam tahıllı gıdalar arasında esmer ve tam tahıllı ekmekler, hububat, yulaf ezmesi, esmer pirinç ve yulaf lapası yer alıyor.

Birçok yiyecek az miktarda lif içerdiğinden yeterli miktarda lif tüketimi güç olabiliyor. Örneğin 50 gramlık müslide yalnızca 3 gram lif bulunuyor.

Bağırsak kanseri İngiltere’de yılda 16 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Bu sayı göğüs ve prostat kanserlerinin neden olduğu ölümlerden daha fazla.

Kaynak: telegraph.co.uk
Derleyen: Sağlık Köşesi Ekibi (www.saglikkosesi.net)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET, SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube