Mesane Kanseri

| Son gözden geçirme: 29/04/2011
Yazdır

Mesane (İdrar kesesi) kanseri genelde idrar kesesinin iç duvarında başlayan kötü huylu bir tümördür. Hastalık daha çok 50 yaş üstü kişilerde görülür. Erkeklerde bu kanser türünün oluşması kadınlara göre üç kat fazla ihtimale sahiptir ki bu da muhtemalen idrar kesesi kanserinin en önemli nedenlerinden biri olan sigaranın erkekler tarfından daha çok tüketiliyor olmasıdır.

Hastalığın seyri, eğer erken teşhis edilmişse, çoğu insan için iy sonuçlanır. İdrar kesesi kanseri olan hastalardan yaklaşık %80’i tedaviden itibaren 5 yıldan fazla yaşamaktadır.

Tüm idrar kesesi kanserlerinin yaklaşık %75’i idrar kesesinin iç duvarıyla (epitelyum) kısıtlıdır ve de ameliyat ile kolayca tümör alınır. Bazı durumlarda, kanser hücrelerini yok etmek için elektrik sondası kullanılır. Epitelyum oluşan kanser nadir olarak vücudun diğer taraflarına yayılır.

Bu kanser türü, genelde kişinin kansere neden olan kimyasallara maruz kalmasının sonucudur fakat genelde kişi bunlara maruz kaldıktan yıllar sonra ortaya çıkar. Vakaların yaklaşık yarısı hayatlarının bir döneminde sigara içmişlerdir.

Kanser aynı zamanda, deri, boya, alüminyum, kauçuk ve bazı tip boyalarla sürekli çalışan kişilerde gelişir çünkü bu kişiler aromatik amonyum denen bir maddeye maruz kalmaktadırlar.

---------- r e k l a m ----------
  • Belirtiler

Erken safhada idrar kesesi kanseri herhangi bir belirti göstermeyebilir. Çoğu insan idrarlarında kan gördükleri zaman teşhis edilirler. Daha az olarak da sık veya ağrılı idrara çıkma durumu oluşabilir.

  • Tedavi

Eğer idrarınızda kan veya kan pıhtısı görürseniz veya idrarınız pembe, turuncu ya da kırmız şarap rengindeyse doktorunuzu görmelisiniz. Doktorunuz enfeksiyon olup olmadığını anlamak için tahlil yapacaktır, ayrıca idrar örneği kanserli hücre aranması için laboratura gönderecektir.

Tümörün teşhisinin en kesin bir şekilde yapılmasının yolu sistoskopidr. Bu yöntem, doktorun, doğrudan idrar kesesinin içine bakmasını ve tümörün yerini saptamasını ya da varsa diğer bozuklukları görmesini sağlar. Aynı zamanda biyopsi örneği alınarak da teşhis için bir patoloğa gönderilebilir.

Bazen, tümör, sistoskopi ile görülemeyecek kadar küçük olabilir. Bu durumda teşhis, idrarda kanser hücreleri bularak ya da idrar kesesinin duvannın her tarafına küçük biyopsiler yapılarak konulabilir.

Tedavi, kanserin geldiği safhaya bağlıdır. En çok görülen erken safha, kanser başka yerlere yayılmadan ameliyat ile iyileştirile-bilir. Ancak, kanser tekrar edebileceğinden ameliyattan sonra her 3 ya da 6 ayda bir sistoskopi, uzun yıllar boyu kanser hücresinin olup olmadığından emin olmak için uygulanmalıdır.

Ameliyattan sonra kemoterapi veya imünoterapi yapılabilir. İmünoterpide, Calmette-Guerin basil bakterisi doğrudan idrar kesesine uygulanarak, vücudun bağışıklık sisteminin tepkisini harekete geçirerek kalan kanser hücrelerini öldürmesi amaçlanmaktadır.

Eğer kanser idrar kesesinin kas tabakasına yayılmışsa, idrar kesesinin ya da etkilenmiş diğer organların alınması gerekebilir. Erkeklerde prostat, seminal kese ve pelvik lenf nodülleri alınır.

Kadınlarda, yumurtalık, idrar yolu, idrar kesesi ve vajina duvarının bir kısmı alınır. Ameliyattan sonra kemoterapi ve radyoterapi süreci tavsiye edilebilir. Hastaların yarısından fazlası ameliyattan sonra 5 yıldan daha uzun süre yaşamaktadır.

İdrar kesesi alındığında suni bir torba yaratılmalıdır. Geleneksel yaklaşım, boşaltım için idrar yolunun ayrı bir parça bağırsağın içine taşınmasıdır. Bu parça, karın duvarı boyunca gider ve vücudun dışında bulunan plastik bir torbaya boşaltım işlemini yapar. Buna ostomi denir ve ameliyatla bağırsak alımından sonra yapılan ostomilerle benzerdir.

Daha yeni bir yaklaşım ise “kesesiz” idrar rezervuarıdır. Bu kann duvarının içine bağırsaktan bir kesecik yapılmasıdır. Karın duvarına küçük bir delikten bir kateter yerleştirebilir ve idrarı boşaltabilirsiniz. Bazen bu kesecik idrar yoluna bağlanabilir ve normal yoldan idrarınızı atabilirsiniz.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: Boşaltım Sistemi

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube