Meşrubatlar Yarışıyor

| Son gözden geçirme: 25/07/2011

Birçoğumuz diyetteyken ne yediğimize dikkat ederken içtiklerimizi önemsemeyiz. Ancak bu önemli bir hatadır. Doğru içecekleri seçerek metabolizmanızı ayarlayabilir, iştahınızı azaltabilir ve böylelikle aldığınız toplam kalori miktarını azaltabilirsiniz. Peki diyet yaparken hangi meşrubatları içmeli hangilerinden uzak durmalısınız. İşte yanıtlar…

İçmeyin: Gazoz
Bir bardak gazoz içtiğinizde yüzlerce gereksiz kalori tüketmiş olursunuz. Araştırmalara göre, diyette tüketilen karbonatlı hafif içecekler en büyük kalori kaynağını oluşturuyor. Hafif içecek tüketmek kalorileri kesmenin kesin yolu olsa da bu içeceklerin kilo vermeyi sağlayıp sağlamadığı konusu netliğe kavuşmuş değildir. Diyet gazozlar ise tatlı ihtiyacını artırabilir.
İçin: Su
Karbonatlı içecekler yerine su içmek alacağınız yüzlerce kalorinin önünü keser. Yemek öncesi iki bardak su içmek daha çabuk tokluk hissi sağlayarak fazla yemeyi engeller. Buna ilaveten, yeni araştırmalar su içmenin metabolizma üzerinde olumu etkileri olduğunu gösteriyor.
İçin: Meyve Suyu
Meyve suları gazozdaki kadar kalori içerir ancak gazozdan farklı olarak daha besleyici olabilir. Buradaki ikilem ise şu: Meyve suyundaki vitamin ve antioksidanları almak istiyorsunuz ancak fazladan şeker tüketmek de istemiyorsunuz. O halde katkı maddesi içermeyen %100 doğal meyve sularını tercih edin ve tatlandırıcı içeren meyve sularından kaçının. Bir bardak suya meyve parçaları ekleyerek doğal meyve suyu hazırlayabilir ve fazla kalori almanın önüne geçebilirsiniz.
İçin: Sebze Suyu
Sebze suları meyve suları gibi besleyici olmakla beraber meyve sularının yarısı kadar kalori içerir. Bir bardak domates suyu 41 kaloriye sahipken bir bardak portakal suyunda 122 kalori bulunur. Posalı sebzeleri tercih ederek açlık hissini bastıran lif tüketimini de gerçekleştirmiş olursunuz.
İçin: Meyve Kokteyli
Muz, çilek ve yaban mersininden oluşan köpüklü bir meyve kokteyli lezzetli olduğu gibi hastalıklarla savaşan vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Ev yapımı kokteyller ise en iyi seçimdir çünkü içeriği kendiniz belirleybilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan yağsız süt ve taze meyvelerdir. Restoranlarda bulunan meyve kokteylleri kalori bombası olan dondurma, bal veya diğer tatlandırıcıları içerdiğinden tercih edilmemelidir.
İçin: Az Yağlı Süt
Son araştırmalara göre kalsiyum açısından zengin yiyecekler vücut için faydalı olsa da kilo vermeye yardımcı olmuyor. Bazı eski araştırmalar kalsiyumun vücudun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olduğunu gösterdiyse de bunu destekleyen çok az kanıt bulunuyor. Fazladan yağ almadan kalsiyumdan yararlanmak için az-yağlı süt ve peynir ürünlerini tercih edebilirsiniz.
İçmeyin: Enerji İçecekleri

Sporcu ve enerji içecekleri gazoz gibi kalori bombalarıdır. Yüksek besin değerine sahip olsalar da aynı vitamin ve minerallar daha az kalorili yiyeceklerde de kolaylıkla bulunabilir. Zayıflama konusunda ciddi olanlar ne olursa olsun enerji içeceklerinden uzak durmalılar.
İçin: Sade Kahve
Kafein ihtiyacı hissettiğinizde kahve, gazoz ve enerji içeceklerinden daha iyi bir tercihtir. Sade kahve kalorisizdir ve antioksidanlar bakımından zengindir. Araştırmalar günde 3-4 bardak kahve tüketmenin konsantrasyonu ve ruh halini iyileştirerek tip-2 diyabet ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini azalttığını gösteriyor.
İçmeyin: Starbucks Kahvesi
Masum bir bardak kahveye bol miktarda krema ve aromalı şurup eklendiğinde, yağ ve şekerle dolu tehlikeli bir mayıntarlasına dönüşür. Bu tür kahvelerin bir bardağındaki kalori miktarı 570'e kadar çıkabilir ve bu bir öğün yemekte bulunan kalori miktarından daha fazladır. Sade kahveden hoşlanmıyorsanız kahvenize biraz yağsız süt ve yapay tatlandırıcı ekleyerek hem kahve keyfinden vazgeçmemiş hem de fazladan kalori almamış olursunuz.
İçin: Yeşil Çay
Yeşil çay kafein tüketimi için bir başka mükemmel seçenektir. Neredeyse kalorisiz olmasının yanında bazı araştırmalar yeşil çayın kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Sebebi tam olarak bilinmese de yeşil çayda bulunan kafein ve kateşin isimli mikrobesinlerin zayıflamada rol oynadığı düşünülüyor. Yeşil çayın etkileri sadece birkaç saat sürdüğünden günde iki kez tüketmekte fayda var.
İçin: Light Bira
Bira kilo vermenize yardımcı olmaz ancak arkadaşlarınızla kafa dağıtmak için dışarıya çıktığınızda en iyi seçimdir. 330 mililitrelik light birada yaklaşık 100 kalori bulunuyor. Normal birada ise bu değer 150 kalori.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET, SLAYT GÖSTERİLERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube