Metabolizmanızı Ateşleyin!

| Son gözden geçirme: 04/07/2011

Metabolizmanız yediklerinizi yakıta çeviren bir makine gibidir. Yağ oranınızı düşürmek istiyorsanız, metabolizmanızın tüm gün daha hızlı çalışmasını sağlamalısınız. Sağlık Köşesi, metabolizmanızı ateşlemeniz için tüketmeniz gerekenleri derledi:

Greyfurt

GREYFURT San Diego’da bulunan Scripps Clinic’de yapılan bir araştırmaya göre güne yarım greyfurt yiyerek başlayanlar 12 haftada 1,3 kg vermişler. Bunun nedeni açık: Greyfurtta bulunan kimyasallar insülin seviyesini düşürüyor, bu da metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlıyor.
Çırpılmış Yumurta

ÇIRPILMIŞ YUMURTA Kahvaltıda çırpılmış yumurta ve dana jambon yiyin. Purdue Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma protein açısından zengin bir kahvaltının yağ yakımını hızlandırdığını saptadı. Çünkü böyle bir kahvaltıyı sindirmek için daha fazla enerji gerekiyor.
Egzersiz

EGZERSİZ Wisconsin Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sadece üç hareketten (bench press, power clean ve squat) oluşan bir antrenman yapmak metabolizmanızın ondan sonraki 39 saat boyunca daha hızlı çalışmasını sağlıyor.
Buzlu Su

BUZLU SU Sıcak havalarda su içmek zorundasınız. İçtiğiniz her bardağa birkaç küp buz eklemek her gün 70 kalori fazladan yakmanızı sağlar. Berlin’de bulunan Franz-Volhard Clinical Research Center’da yapılan bir araştırmaya göre bu aynı zamanda metabolizmanızın hızını da yüzde 30 oranında artırıyor.
Tavuk Göğsü

TAVUK GÖĞSÜ Beslenme Uzmanı Jeff Volek “Yemek sindiriminden sonra metabolizmanız hızlanır. Buna yemeğin termik etkisi (TEF) denir. Proteinde bu TEF oranı yüzde 25 civarındadır. Yani aldığınız kalorilerin dörtte biri sindirim için kullanılır. Bu oran karbonhidrat içeren yiyeceklerde yüzde 10’dur” diyor. Yani günde birkaç kere ara öğünde protein yemek metabolizmanızın sürekli hızlı çalışmasını sağlar.
Süt

SÜT Sütte bulunan kalsiyum metabolizmanızı hızlandırır. Beslenme Uzmanı Juliette Kellow “Süt aynı zamanda insülin seviyesini de aşağıda tutmak konusunda önemli bir rol oynar” diyor. Bu çok önemli, çünkü insülin seviyesi arttığında vücudunuz yağ depolamaya başlar.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM, SLAYT GÖSTERİLERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube