Nonsteroid Antienflamatuar İlaçlar (NSAİD)

| Son gözden geçirme: 05/04/2011
Yazdır

Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar (NSAİD) çeşitli kas iskelet sistemi hastalıklarında kullanılan morfin olmayan ağrı kesici ilaçlardır. Bu Nonsteroid antienflamatuarlarilaçlar ayrıca baş ağrısı ve adet dönemindeki ağrılara da etkilidirler.

Sık kullanılan NSAİD’ler arasında ibuprofen, diklofenak ve indometasin sayılabilir. Aspirin NSAİD sayılmasına rağmen normal dozlarda antienflamatuar etkisi çok azdır. NSAİD’ler bağ bağ incinmeleri ve kas yırtıkları gibi akut yaralanma ve tedavisinde kullanılırlar ve birkaç saat içinde şikayetleri hafifletirler. Osteoartrit (kireçlenme) ve romatoid artrit gibi uzun süreli hastalıkların isinde de kullanılırlar. Ağrıyı kısa sürede melerine rağmen enflamasyonu azaltmalan 2 hafta kadar sürebilir. Kas iskelet sistemi has­ırının belirtilerini hafifletmelerine rağmen yatan asıl hastalığı tedavi etmezler, örneğin kireçlenmeyi azaltmazlar veya yırtılan bir bağın tamir edici etkileri yoktur.

Bazen pomat veya enjeksiyon olarak uygulanmalarına rağmen, NSAİD’ler en sık ağız yoluyla alınırlar. Birçok rahatsızlıkta fizik tedavi ile birlikte kullanılırlar.

Olası Yan Etkiler

NSAİD’ler bulantı, hazımsızlık ve bazen mide ülseri gibi çeşitli yan etkilere neden olabilirler. Mide şikayeti bulunan hastalarda NSAİD’lerden kaçınılır veya ibuprofen gibi sindirim sistemi yan etkileri düşük olan bir NSAİD seçilir. NSAİD’ler astım hastalarında astım krizini tetikleyebilir.

---------- r e k l a m ----------

Oral beslenme solüsyonları ishal veya kusma sonucunda vücutta oluşan su kaybının tedavisinde kullanılırlar. Oral beslenme solüsyonları su, sodyum ve potasyum gibi temel mineraller ve şeker (glükoz) içerir. Erişkinler ishal veya kusma sonucunda kaybettikleri sıvıyı bol miktarda su içerek tekrar kazanabilirler. Bununla birlikte yeni doğanlarda ve küçük bebeklerdeki sıvı kaybını karşılamak için oral beslenme solüsyonlarının verilmesi gerekebilir. Bunun sebebi çocukların erişkinlere göre vücut sıvılarının daha büyükbir oranını kaybetmeleridir.

Su ile karıştırılmaya hazır tablet veya toz şeklinde eczanelerden temin edilebilirler. Kullanım kılavuzuna uygun olarak hazırlanıp kullanıldıklarında herhangi bir yan etkiye neden olmazlar.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: ,

Kategori: İLAÇ REHBERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube