Organik Beslenme Hakkında Her Şey

| Son gözden geçirme: 25/12/2011
Yazdır

Organik yiyecekler ekstra para ödemeye gerçekten değer mi? Merak ettik ve araştırdık.

Akıllı alışveriş yapmak, eskiden daha kolaydı: Market raflarındaki Pringles ve Eti Browni Intense paketlerinin önünden hızlıca geçip, taze sebze-meyve ve tam tahıllı ürün reyonlarına gitmek yeterliydi. Ama bugünlerde raflarda “Organik Tarım” logolu ürünleri de sıklıkla görüyoruz. Organik sözcüğü otomatik olarak sağlıklı, saf ve her açıdan “daha iyi” bir ürün getiriyor aklımıza… Acaba bu gerçekten doğru mu? Yani sıradan bir kurabiye yemektense üzerinde organik etiketi olan bir kurabiyeyi yemek bel çevreni inceltir mi, yoksa sadece kredi kartı ekstreni mi kabartır? Mutfağa organik abur-cuburlar stoklamak, bir evde yaşayanları daha mı sağlıklı yapar? Ve organik şaraba gerçekten ihtiyacımız var mı?

Gerçekleri ortaya çıkarmak için, doktorlar, bilim insanları, beslenme uzmanları ve şeflerle görüştük. Sonuçta şu konuda fikir birliğine vardık: Bazı organik gıdalara fazladan para ödemeye değer çünkü bunlar diğerlerine göre daha güvenilir, daha besleyici ve daha lezzetli. Ancak hayat boyu sağlıklı ve ince olacağını garanti etmezler. Diğer yandan marketten aldığın bazı yiyeceklerin organik olanlarına ekstra para ayırmaya değmez. Durumu her açıdan değerlendirdik ve daha fazla harcamaya değen 17 gıdanın (meyve, sebze, et ve süt ürünleri) listesini çıkardık. Organik olmasa da olur diyebileceğimiz “sıradan liste”mizde ise 13 gıda var. Dergini okumayı bitirdikten sonra, bu listeleri kesip mutfağında görebileceğin bir yere asmayı unutma.

Etiketin Ardındakiler

“Organik” etiketi ne anlama gelir? Türkiye’de satışa sunulan tüm sertifikalı organik ürünlerin ambalajında, ürünün organik olduğunu gösteren bir logo bulunur. Üzerinde “Organik Tarım – Türkiye Cumhuriyeti” yazan bu etiket, o ürünün belli standartlara göre üretilmiş olduğunu gösterir. Bunun dışında, üretim aşamalarında kontrol ve sertifikasyonu yapan uluslararası firmanın (örneğin Ecocert) logolu etiketi de bulunur.

---------- r e k l a m ----------

Organik sebzeler Bakterileri öldüren ve bir çeşit koruyucu işlev üstlenen aydınlatma olmadan, kanalizasyondan uzakta (normalde tarım yapılan toprakların verimli olması için buna izin verilir), yapay koruyucu ve sentetik maddeler (böcek öldürücü, ot öldürücü ve suni gübre) kullanılmadan yetiştirilir.

Organik et ve yumurta Antibiyotik, büyüme hormonu, GDO’lu mısır veya soya verilmeyen hayvanlardan elde edilir. Bunlara organik olmayan yemler verilmez; ot öldürücü ve diğer kimyasallardan arınmış ortamda otlamaları sağlanır. Tavukların dışarı çıkmasına, büyükbaş hayvanların da çayırda otlamasına izin verilir.

Organik süt ürünleri Organik et standardına uygun olarak yetiştirilen hayvanlardan elde edilir.

Organik su ürünleri Tarım Bakanlığı’ndan gerekli izin alındıktan sonra ülkemizde yetiştirilebilir. Balıkçıda hem denizde avlanılmış hem de çiftliklerde üretilmiş balıklar bulman mümkün. Organiğini arıyorsan sertifikasını sormalısın.

İçindekiler listesi Bir ürünün organik sayılabilmesi için, organik tarım esaslarına göre yetiştirilmesi, ambalajlanması ve “organik tarım” etiketi ile satılıyor olması gerekir. Eğer bir ürünün etiketinde “organik içerik” yazıyorsa, en az yüzde 70 oranında organik malzeme ile üretilmiş demektir. Bundan daha az organik içeriğe sahipse, o zaman üzerinde “organik” yazamaz ama içindekiler listesinde bu malzemeler tek tek belirtilebilir.

Pestisit Problemi
Ürün reyonlarında organik bölümün önünden geçerken, domatesler hakkında durup düşündüğüne hiç şüphemiz yok. Hatta o anda, organik olmayan bütün meyve ve sebzelerin, böcek öldürücü korkunç kimyasallar tarafından kirletilmiş olduğunu düşünmen de mümkün. Elinde olmadan, bu kimyasalların vücuduna neler yaptığını merak ediyor olabilirsin. Panik yapma: Organik olmayan bütün sebze ve meyveler zararlı değil. Aslında belli bir miktardaki pestisitin uzun vadede nasıl etkilerinin olacağı henüz bilinmiyor. Bildiğimiz şu ki, pestisit bazı insanlar için tehlikeli olabilen bir madde. Geniş bir kullanım alanı olan bir kısım böcek öldürücülere “kloropirifos” deniyor. The Environmental Protection Agency’ye göre bu en zararlı pestisit türü. Vücudumuzda bulunan paraoksonaz 1 (PON1) adlı bir enzim, bu pestisiti güvenli bir şekilde arındırıyor. Ancak iki yaşın altındaki bebeklerde bu enzim çok düşük seviyede. DrGreene.com sitesinin kurucusu olan Pediyatrist Alan Greene, “Bebeklerin vücudu, bizden 165 kat daha korunmasız” diyor.

Hamile kadınların da dikkatli olması gerekiyor. Eskiden doktorlar pestisitlerin plasentaya geçemediğini düşünüyorlardı. Ancak yeni yapılan araştırmalar, geçtiğini kanıtladı. Doğum öncesinde kimyasallara maruz kalmanın ciddi sonuçları olabiliyor. Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi ve Washington Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, bebeklerin   anne karnındayken, annesinin yediği yiyeceklerden pestisit aldığını ortaya koydu. Bu da erken doğuma ya da bebeğin ters dönmesine neden olabiliyor. Kolombiya Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, anne karnında kimyasallara maruz kalan bebeklerin, diğer bebeklere göre daha küçük kafalı doğduğu ortaya çıkmış. Bir başka çalışma ise, pestisite maruz kalma ile anormal nörolojik muayene sonuçları (dikkat eksikliği bozukluğu ve hiperaktivite gibi davranış problemleri) arasında bağlantı olduğunu kanıtlamış. Uzun lafın kısası: Bebek bekleyen kadınların ve iki yaşın altındaki bebeklerin, yüksek oranda pestisit içeren, konvansiyonel tarım (organik tarım haricindeki metotlar) ile üretilmiş meyve ve sebzeleri tüketmekten kaçınması gerekiyor. Peki ya geri kalanımız? Eğer organik listemizdeki bütün ürünleri almaya bütçen elverişliyse, hiç durma. Ancak hamile olmadığın sürece, yediklerinin içinde olabilecek pestisitten dolayı uykularının kaçmasına da lüzum yok. Davis’deki Kaliforniya Üniversitesi’nin Gıda Güvenliği Programı’nın direktörü, Gıda Toksikoloğu Doktor Carl Winter, “Bir yetişkinin hayatı boyunca her gün maruz kaldığı kimyasal miktarı, laboratuvar hayvanlarının maruz kaldığından 10 bin kat daha az. Üstelik hayvanlarda bile negatif bir etki görmedik” diyor.

Pages: Sayfa 1 Sayfa 2

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube