Polikistik Böbrek Hastalığı

| Son gözden geçirme: 10/05/2011
Yazdır

Kalıtımla edinilen polikistik böbrek hastalığı, böbreklerde kanser olmayan kist ve sıvı dolu öbekler oluşmasıdır. Bu böbreklerin büyümesine ve işlevlerini yerine getirmelerinin engellenmesine neden olur.

Polikistik böbrek hastalığı, dünya çapında yaklaşık yarım milyon yetişkini ve nadir görülen bir formu da çocukları etkiler ve genellikle erken çocuklukta görülür. Polikistik böbrek hastalığı olan pek çok çocukta ileride kronik böbrek yetmezliği görülebilir.

İlerleyen yaşlarda hastalık daha yumuşak geçirilmekle beraber, bir takım minör böbrek yetmezliği sorunları ortaya çıkabilir. Kistleri olan yetişkinlerde bu kistler sayıca fazla ve geniştirler. Kistler, yüksek tansiyona ve kronik böbrek yetmezliğine sebep olabilir.

Polikistik böbrek hastalığı olan insanlarda böbrek taşı ve/veya karaciğer kisti görülme olasılığı yüksektir.

  • Belirtiler

Polikistik böbrek hastalığı çoğu insanda yüksek tansiyondan başka semptom göstermez. Hastalık, sırtta ve üst kısımlarda ağrı, geceleri sık idrara çıkma, böbrek taşı oluşumu ve idrarda kan gibi belirtiler gösterebilir.

---------- r e k l a m ----------
  • Tedavi

Eğer ailenizde polikistik böbrek hastalığı geçmişi olan var ise doktorunuz, ultrason, manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ya da bilgisayarlı tomografi taraması ile böbreklerinizi inceleyebilir. Bazen polikistik böbrek hastalığı tanısı, başka bir neden için bu taramalar yapılırken ortaya çıkar. Polikistik böbrek hastalığından kaçınmanın yolu yoktur. Eğer hastalık kronik böbrek yetmezliğine çeviriyorsa ya da hastalık son aşamasındaysa, diyaliz veya böbrek nakli gerekebilir.

Kaynak: Harvard Medical School Aile Sağlık Rehberi (2009)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Boşaltım Sistemi

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube