Polimiyozit ve Dermatomiyozit

| Son gözden geçirme: 12/05/2011
Yazdır

Polimiyozit nadir olarak görülen ve 200.000’de 1 rastlanan otoimmün bir hastalıktır. Kas dokuları iltihaplanarak kas güçsüzlüklerine ve diğer belirtilere sebep olurlar.

Kas iltihaplanmasına bağlı olarak deride bir isilik oluşursa, buna dermatomiyozit denir (dermato=deri, myositis=kas iltihaplanması). Dermatomiyozit ve polimiyozit hastası insanların 3’te 2’sini kadınlar oluşturur.

Polimiyozit ve dermatiyozit aylar veya yıllar sonra sonuçlanabilir. Ama nadiren tedavisiz olarak kendiliklerinden iyileşirler. Bazı yetişkinlerde polimiyozitle bağlantılı olarak deri kızarması veya skleroderma gibi doku hastalıkları oluşabilir.

Az sayıda insanda dermatomiyozite bağlı akciğer, yumurtalık ve göğüs kanseri (diğer organlarda da oluşabilir) meydana gelebilir.

Dermatomiyozitin çok ciddi bir çeşidi, çocukluk döneminde iltihaplı kan damarlarına sebep olabilir. Bu da bağırsaklarda delik oluşmasına yol açar. Bu çocukluk dönemi hastalığına çok nadir rastlanır ve yaklaşık 1 milyonda 1 çocuğu etkiler.

---------- r e k l a m ----------
  • Belirtiler

Belirtiler, etkilenmiş insana göre çeşitlilik arz eder. Genellikle polimiyozit yavaşça belirir; yorgunluk ve şiddetli kas güçsüzlüğüne sebep olur. Eğer bir sonraki aşamaya geçerse, kalp kaslarının güçsüzlüğüne bağlı olarak kalp yetmezliğine neden olabilir.

Dermatomiyozitte, derideki benekler, pullu ve kaşınan bölgelerde, kırmızımsı ya da pembemsi renge sebep olabilir. Bu hastalıktan en çok etkilenen bölgeler; göz kapakları ve eklemlerin altındaki derilerdir.

  • Tedavi

Doktorunuz, elektromiyografi uygulayarak kasların elektriksel hareketlerini ölçebilir ve kan testleri yaparak kas sakatlanmalarına neden olan enzimlere bakabilir. Uygulanabilecek en iyi test ise kas biyopsisidir. Bu testte, kas dokusundan küçük bir parça doku, labaratuvar incelemesi için alınır.

Uygulanan en yaygın tedavi yöntemi ise; kas ve deri iltihaplanmasının kontrolü için kortikosteroid ilaçların kullanılmasıdır. Eğer bu tedavi başarısız olursa immuno supressif ilaçlarla reçetelendirilebilirsiniz.

Bazı zamanlarda, immunoglobülin adı verilen tedaviyle damardan antikor verilmesi gerekebilir. Birçok insan bu tedavi yöntemlerine olumlu yanıt verirler. Ama tekrarlama olasılığı da vardır.

Kasların gücünün arttırılması için fiziksel tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Nadiren, bu hastalığın hiçbir tedaviye cevap vermediği görülür. Nadir vakalarda ölüm de gerçekleşebilir.

Kaynak: Harvard Medical School Aile Sağlık Rehberi

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , ,

Kategori: Bağışıklık Sistemi ve Enfeksiyonlar

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube