Prostat Kanserine Karşı 4 Büyük Silah

| Son gözden geçirme: 11/08/2011

Sizi prostat kanserinden koruyacak besinleri Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölüm Sorumlusu Dyt. Ayşe Korkmaz’a sorduk. İşte erkeklerin tüketmesi gereken prostatla mücadelenin kare ası sayılabilecek dört gıda.

Soya Fasulyesi

Japonya ve Çin’de prostat kanserinin neden daha az görüldüğünü sanıyordunuz. Soya fasulyesindeki izoflavon maddesi prostat kanserinin oluşumunu ve ilerlemesini azaltmanın yanı sıra tümör gelişimini de yavaşlatıyor. Kuru baklagiller, tahıllar ve sebzeleri de ihmal etmeyin.

Domates

İçeriğindeki zengin likopen miktarıyla prostat kanserinden korunmanız için birebir. Likopenin etkisini artırmak için mutlaka pişirin. Günde 100 gram yani bir orta boy domates tüketmeniz yeterli. Karpuz, pembe greyfurt ve nar da diğer en iyi seçenekler arasında.

Yeşil Çay
İçerisindeki kateşin maddesiyle kanser hücresinin büyümesini engelliyor. Yalnız yararlı etkileri gösterebilmesi için günde altı bardak içmeniz gerek. Bu da içindeki kafein miktarıyla zor olacağı için bir-iki bardaktan sonrasını yeşil çay özütü olarak tüketin.
Tam Tahıllı Buğday Ekmeği
Zengin selenyum içeriğiyle sadece kanseri önlemekle kalmaz tedavi sürecine de destek olur. Bir diliminde 10 mikrogram selenyum bulunur. Antikanserojenik etki için günlük 200-300 mikrogram yeterli. Fakat aşırısı zehir etkisi gösterdiği için günde 400 mikrogramı geçmeyin.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: BESLENME & DİYET

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube