Rahim Miyomları

| Son gözden geçirme: 29/04/2011
Yazdır

Rahim miyomları, rahim duvarındaki kas ve fibröz dokulardan oluşan lastiksi, kanserli olmayan nodüllerdir. Miyomlar, 30′lu ve 40′lı yaşlanndaki kadınların en az %25′ini ve aynı yaş grubundaki zenci kadınları etkiler. Miyomların büyümesi muhtemelen östrojenin harekete geçirilmesiyle meydana gelir; östrojen seviyesinin düştüğü menopozdan sonra azalma eğilimi gösterirler.

Miyomlar, yavaş ve düzensizce fibröz dokuyu kaplayan düz kas topaklarına dönüşen, rahmin kas duvanndaki hücrelerden türerler. Çoğu rahim duvarında gelişir ve pek çoğu belirtilere neden olmaz. Miyomlu kadınlar genellikle birden fazla miyoma sahiptir. Miyomların çoğu ceviz veya portakal büyüklüğündedir.

  • Belirtiler

Belirtilere yol açan etmen genellikle, rahim duvarındaki miyomun yeridir. En yaygın görülen belirti aşırı vajinal kanamadır.Mukoza zarının altında bulunan miyom, endometriyumun (rahim zan) tam altında büyür ve aşırı kanamayı tetikler. Pedinkülat miyomlar bir saptan sarkarlar ve ya (miyomu dışarı atmaya çalışırken kasıldığından kramplara yol açabildikleri) rahim içine çıkıntı yaparlar, ya da rahim duvanmn dışına yerleşirler.

Seroza altında bulunan miyom, baskıya neden oldukları rahim dış duvarına değecek şekilde gelişir. Pelvik bir sinire baskı yapan bir miyom, kronik kalça ve sırt ağrısına neden olabilir. Geniş miyomlar, mesane ve bağırsağa baskı yaparak sık idrara çıkmaya ve kabızlığa neden olabilir. Eğer miyom bir fallop tüpünü tıkarsa, kısırlığa neden olabilir. Rahim ağzına baskı yaparsa, düşük yapmaya ya da erken doğuma neden olabilir.

  • Tedavi

rahim miyomlarıPelvik muayene sırasında, eğer rahim büyük ve eğriyse doktorunuz miyomlardan şüphelenebilir. Bu durumda, tanıyı doğrulamak için pelvik ultrason, transvajinal ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme isteyebilir. Miyomların boyutu bazen, hamilelik terminolojisi kullanarak rahim boyutu açısından tanımlanır. Bir kadın “12 haftalık rahim” olarak tanımlanabilir; bu da, o kadının rahminin 12 haftalık hamile olan bir kadının rahmi ile aynı büyüklükte olduğu anlamına gelmektedir.

---------- r e k l a m ----------

Miyomların çoğu tedavi gerektirmez. Bir kadın hamile olmadıkça ağrı olması olağandışı bir durumdur ve ağrı genellikle aspirin, ibuprofen veya asetaminofen gibi ağrı kesicilerle giderilir. Gonadotropin salımı yaptıran hormon agonistleri adı verilen ilaçlar, yumurtalıkların östrojen üretmesini azaltıp fıbroidleri küçültebilir.

Buna rağmen, ilacı kesmek miyomlarınyeniden büyümesine olanak verir. Bu ilaçlar, ameliyata hazırlanırken miyomları azaltmak için geçici olarak kullanılabilir. İlaçlar, kemik kütlesini azalttığından ve osteoporoz riskini arttırdığından uzun süreli olarak kullanılmazlar.

Bazı miyomlar, bir histeroskop kullanılarak vajina yoluyla çıkarılabilirler. Histeroskop, rahim ağzından rahime sokulan, bir video kameraya bağlı, küçük bir tüptür. Histeroskop, doktorun miyomları kesip ayırması ve endometriyumu ısı uygulayarak kapatması için bir lazer ya da bıçak kullanmasına olanak verir.

Miyomektomi, genel anestezi gerektiren karın insizyonuyla uygulanan bir ameli yattır. Miyomektomi sırasında, miyomlar rahim duvarından birer birer çıkarılır. Potansiyel olarak gelecekte gerçekleşebilecek bir hamilelik için rahmi korur ama kadınların %25inde bir tamamlama ameliyatı gerektirir.

Bir miyomekiomiden sonra hamile kalan kadınların, doğum sırasında bir sezaryen operasyonuna ihtiyacı olacağı muhtemeldir.Histerektomi yapılması, miyomların tek kalıcı çözümüdür. Ancak, miyomlar menopozdan sonra genellikle azaldığından, menopoz yaşına yaklaşan pek çok kadın ameliyatı ertelemektedir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategori: Kadın Hastalıkları

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube