Rahim Sarkması

| Son gözden geçirme: 30/04/2011
Yazdır

Rahim sarkması rahmin vajinaya sarktığı bir durumdur. Şiddetli vakalarda, vajina deliğinden dışarı çıkıntı yapar.

Çocuk doğurma ve menopozla meydana gelen değişiklikler, vajina duvarlarını ve rektumu zayıflatabildiği gibi, rahmi destekleyen bağ dokularını da zayıflatabilir. Bu olağan destek olmazsa, rahim, bir bağırsak hareketi, idrara çıkma ya da bir öksürük sırasında karındaki baskıyı arttırarak normal pozisyondan dışarı itilir.Belirtileri arasında, leğen kemiğinizin aşağısında ağırlık ve baskı, bel ağrısı, idrar tutamama veya cinsel ilişki sırasında ağrı yer alır.

Doktorunuz pelvik muayene sırasında rahim sarkmasını kolaylıkla tanılayabilir. Tedavi rahim çevresinin zayıflık derecesine bağlıdır. Vajina içine sürülecek bir estrojen kremi vajinal dokuların eski gücüne kavuşmasına yardım eder. Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olabilir. Belirtileri kontrol altına almak zorlaştığında, ameliyat, rahmi destekleyen yapıları onarabilir ya da yenileyebilir. Histerektomi de bir seçenektir.

Ameliyat olmak istemeyen ama rahmi yerinde tutmakta güçlük çeken kadınlar için, peser adı verilen bir alet çoğunlukla yeterli desteği sağlar. Peser bir diyafram gibidir; rahmin sarkmayı önlemesine yardım etmek için rahim ağzına bitişik takılır. Düzenli aralıklarla temizlenmesi ve doğru takılıp takılmadığı kontrol edilmesi gerekir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Kategori: Kadın Hastalıkları

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube