Raynaud Sendromu

| Son gözden geçirme: 16/06/2011
Yazdır

Bu damar hastalığı, soğuğa maruz kalındığında el ve ayak parmaklarını besleyen küçük kan damarlarının aniden daralmasına neden olur. Burun ve kulaklar da etkilenebilir. Kan dolaşımında meydana gelen zayıflama, deride -muhtemelen ağrı, uyuşukluk ve karıncalanmayla berabe- birbirini izleyen renk değişimlerine yol açar.

Raynaud sendromunun belirtileri, el ve ayak parmaklarındaki küçük kan damarlarını çevreleyen kasların kasılması sonucu o bölgelere ulaşan kan miktarının azalması ile ortaya çıkar. Soğuk ortamlar, titreşimli aletler kullanmak veya belirli bazı ilaçlar (beta blokerler de dahil olmak üzere) bu duruma yol açabilir. Kan eksikliğinden dolayı deri beyazlaşır, ardından kan geri gelmeye başladığında morarır, sonunda da kızanp acıyabilir. Raynaud sendromu bazen romatoid artrit veya damar hastalığıyla birlikte görülebilir.

Korunma

Kan dolaşımınızı hareketlendirin: Otururken ayaklarınızı oynatın ve ellerinize kan gitmesini sağlamak için lastik bir topu tekrar tekrar sıkın.

Tetikleyicilerden kaçının. Sigara içmek damarları daraltır, dolayısıyla bırakın ya da hiç değilse azaltın. Eldiven ve çorap giyerek el ve ayaklarınızı sıcak tutun. Ayrıca birkaç kat giyinin. Yün, ipek ve polipropilen tarzı kumaşlar ısıyı tutmaya yardımcı olur.

Egzersiz ve masaj: Her gün enerji harcamanızı sağlayan ve kalp atışınızı hızlandıran egzersizler yaparak kan dolaşımınızı artırın. Düzenli olarak masaj yaptırmak da yardımcı olabilir.

---------- r e k l a m ----------

Beslenme: Magnezyum, flavonoid, B ve E vitaminleri ve temel yağ asitleri takviyesine ihtiyacınız olabilir. Günlük olarak çoklu vitamin ve mineral takviyesi almayı düşünün. Alkol ve kafein bazı kişilerde bu hastalığı tetikleyebildiği için kullanımlarını sınırlayın.

Bitkisel ilaçlar: Acı kırmızıbiber, zencefil, kişniş tohumu, karanfil ve tarçın gibi iç ısıtıcı baharatları yemeklerinize katın veya bu baharatlardan biriyle yapılmış çaydan günde bir veya iki bardak için.

Bunu biliyor muydunuz?

Her gün kullanılan evening primrose yağının, kan damarlarının duvarları üzerinde spazmı hafifleten etkisi olduğu düşünüldüğünden durumunuza yardımcı olabilir.

Tedavi (Doğal Yöntemler & Bitkisel Çözümler)

Isı: Kendinizi ısıtın; örneğin, yeterince ılık fakat sıcak olmayan bir banyo yapın. Hardallı ayak banyosu veya el banyosu da nöbet sırasında yardımcı olabilir.

Egzersiz: Nöbet geldiğinde ellerinizi bir dakika başınızın üstüne kaldırın, sonra yarım dakika çevirerek kan dolaşımını hızlandırın. Bir-iki dakika ellerinizi birbirine sürtmek de belirtileri hafifletmeye yardıma olabilir.

Ne Zaman Tıbbî Yardım Gerekir?

  • Yukarıda anlatılan tedbirler işe yaramazsa.
  • Deride hasar görülüyorsa.
  • Aynı zamanda bacak ülseri, deride döküntü veya artrit varsa.
  • Beyazlaşan veya moraran deri normale dönmüyorsa.

© Derleyen: Sağlık Köşesi Ekibi (www.saglikkosesi.net)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , ,

Kategori: Hastalıklar ve Belirtiler

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube