Reiter Sendromu

| Son gözden geçirme: 12/05/2011
Yazdır

Reiter sendromu kireçlenme, idrar yolu iltihabı ve göz nezlesiyle (gözün dışını kaplayan bölgedeki iltihaplanma) ortaya çıkar.

Bu durum, bağışıklık sisteminin, dizanteriye veya genital organ enfeksiyonlarına neden olan bakteriye, eksik cevap vermesinden kaynaklanır.

Reiter sendromuna karşı genetik bir bileşen vardır. Bu bileşeni bulunduran kişiler, kalıtsal olarak belirli bir gene de sahiplerdir. Dolayısıyla bu da bağışıklık sisteminin normal olmayan bir cevap vermesine neden olur.

  • Belirtiler

Küçük su dökerken yanma (idrar yolu iltihabı), gözlerde kaşınma ve akıntı (göz nezlesi), eklem ağrısı ve şişkinliği (kireçlenme) bu hastalığın belirtileridir. Bunlar genellikle güçsüzlük, yorgunluk, ateş ve kilo kaybıyla birleşir.

Kireçlenme genellikle bir ya da iki eklemi sarar ve günler ya da haftalar sonra geçer. Bağlarınız ve sinirlerinizde sıcaklık ve iltihaplanma hissedebilirsiniz. Ağızda ve genital bölgelerde yaralar, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında küçük kabuklu yaralar oluşabilir. Bu hastalıktan etkilenen birçok insanda sadece kireçlenme görülmüş ve diğer belirtilere rastlanmamıştır.

---------- r e k l a m ----------
  • Tedavi

Doktorunuz kireçlenmeyi tedavi etmek için sizi ağrı kesicilerle ve nonsteroidal antienfiamatuar ilaçlarla reçetelendirebilir. Kortikosteroid ilaçların doğrudan, etkilenmiş eklemlere enjekte edilmesi, ağrıya ve şişkinliğe iyi gelir. Hekiminiz bunlarının dışında size antibiyotik ilaçlar da tavsiye edebilir.

Tedavi etkili olsa da hastalığa çare olmayabilir. Reiter sendromunu bulunduran bireylerin 3’te 1’inde bu hastalık etkisini gösterir ve çok daha fazla bir tedaviyi gerektirir. Anti-romatizmal ilaçlar yavaş bir şekilde uygulanır (sulfasalazine ya da methotrexate).

Kaynak: Harvard Medical School Aile Sağlık Rehberi (2009)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Bağışıklık Sistemi ve Enfeksiyonlar

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube