Sağlık Deposu 10 Besin

| Son gözden geçirme: 15/11/2012

İşte Formsante dergisinin belirlediği her biri sağlık deposu olan 10 besin…

Pırasa
Soğangiller familyasından olan bu sebze tıpkı soğan gibi yapısında kükürtlü bileşikler içeriyor. Bu kükürtlü bileşiklerin antibiyotik, antiviral, tansiyon ve kan yağlarını düşürücü etkisi biliniyor. 100 gramında yaklaşık 1.5 gram posa içeren pırasa, bu sayede bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine de yardımcı oluyor. Çiğ olarak yenildiğinde C vitamini, yeşil kısımları tüketildiğinde ise beta karoten desteği sağlıyor.
Lahanagiller
Bu başlık altında lahana, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar ve mor lahana yer alıyor. Sonbaharda kendini gösteren bu ailenin ortak özelliği yüksek oranda kükürtlü bileşenler, C vitamini, beta karoten ve sülforafan adlı çok önemli bir antioksidan içermesi... Histidin denilen önemli bir aminoasit de içeren bu gruptaki sebzeler, aynı zamanda iyi birer ödem söktürücü oluyor.
Kereviz
Sonbahar sebzeleri içinde neredeyse tek yumru sebze kereviz... İçeriğinde yüksek oranda tuz bulunduğu için pişirirken az tuz kullanmanızda fayda var. İdrar söktürücü özellik gösteren kerevizin 100 gramı 40 kalori olduğu için bu düşük değerler, kilo vermede ve korumada rahatlıkla kullanılabiliyor.
Ispanak
Demir içeriği yüksek olan ıspanağın, okzalat içeriği yüzünden içindeki demirden insan vücudunun faydalanma oranı düşük... Ispanak karoten, C vitamini ve iyot açısından da zengin bir sebze.
Nar
Yüksek antioksidan seviyesiyle kıymetini fark etmeye başladığımız bir meyve olan nar, potasyum, C vitamini, A vitamini ve posa açısından zengin... Kalp sağlığını korumaya, kanserden korunmaya ve güçlü bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı oluyor.
Kivi
Bu küçük meyve tam bir C vitamini deposu... C vitamini bağışıklık sistemi, yara iyileşmesi, demir emilimi, cilt sağlığı, kolajen dokunun korunması üzerindi etkili olduğu için kivi çok iyi bir meyve seçeneği oluyor. Kivi ayrıca magnezyum, folik asit ve E vitamini açısındaı da zengin. Sinir sisteminde ve kemik dokusunda bulunan magnezyum, kasların çalışmasında önemli bir rol oynuyor. Kan şekerinin düzenlenmesinde de görev yapan magnezyum, kivide bulunduğu için ana veya ara öğünlerde tercih edilebiliyor.
Mandalina
Bol miktarda C vitamini içeriyor. Posa açısından zengin, yenilmesi kolay olan mandalina pek çok meyve gibi potasyum açısından da iyi bir kaynak... Potasyum, hücre içi ve dışında bulunan hücreler arası besin sıvı transferini sağlıyor.
Armut
Posa, C vitamini, potasyum, bakır, fosfor ve B vitaminleri açısından zengin bir meyve olan armut, kabızlık problemi olanlar için iyi bir tercih. Kahvaltıdan önce bir bardak suyla beraber armut tüketmek iyi bir çözüm olabiliyor.
Elma
C ve A vitamini açısından zengin, yüksek posa içeriği sayesinde her zaman diyetlerin gözdesi olan elma... Elmada suda çözünen ve çözünmeyen lifler olduğu için, kabuğuyla yenildiği takdirde kabızlığı önlemede ve kan yağlarının dengelenmesinde fayda sağlıyor. İçerdiği kuarsetin ve flavonoidler sayesinde elmanın antikanserojen niteliği de yüksek...
Balık
Avlanma yasağının bitmesi ile sonbahar aylarında sofralarımızda daha fazla balığa yer verme şansımız oluyor. Kaliteli protein kaynağı olmasının yanında, zengin bir Omega 3 kaynağı olarak da kalp-damar sistemi kadar bağışıklık sistemi için de önemli bir bileşen olan balık; fosfor, demir, flor, iyot, niasin ve B12 vitamini açısından da iyi bir kaynak.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Kategori: SLAYT GÖSTERİLERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube