Sağlıklı Alışkanlıklar Kilo Aldırabilir Mi?

| Son gözden geçirme: 29/05/2011
Yazdır

Hepimizin kendine göre bazı sağlıklı beslenme alışkanlıkları var. Bu şekilde hem sağlığımız için birşeyler yapmaya çalışıyor hem de tartıdaki şu çok önemli rakamı kontrol altında tutmayı hedefliyoruz. Fakat bazen işler, pek de planlandığı gibi gitmiyor ve iyi niyetli bu alışkanlıkların altında yatan gizli tehlikeler, siz hiç farkında olmadan diyetinizi sabote ediyor.

  • Sadece Yağsız Besinler Seçmek

Sabotaj Nedeni. Beslenme uzmanları, marketlerde “az yağlı” ya da “yağsız” olarak sunulan pek çok besinin basit karbonhidratlar açısından son derece zengin olabileceğini hatırlatıyor. Bunun nedeniyse, o besinden alınan yağın yol açacağı lezzet kaybının şekerle takviye edilmeye çalışılması. Bu durumun olumsuz yanıysa, basit karbonhidratların kan şekerini aniden, inanılmaz şekilde yükseltmesi. Yükselen kan şekerini dengelemek isteyen metabolizmanız, bol miktarda insülin salgılıyor ve siz kendinizi birden bire bir açlık krizinin ortasında bulabiliyorsunuz.

Çözüm. Pek çok uzmana göre, bu sorunun üstesinden gelmenin en akıllıca yolu, yağ oranı normal besinleri tercih etmek, ancak porsiyonu biraz küçük tutmak. Üstelik böylece yağın tok tutucu etkisinden faydalanmak da mümkün olabiliyor.

Kazancınız. İki porsiyon yarım yağlı yoğurt yerine bir porsiyon tam yağlı yoğurt tüketerek tam 209 kalori kâr edebilirsiniz.

  • Masada Su Depolamak

Sabotaj Nedeni. Siz de ofiste daima elinizin altında bir şişe su bulunduranlardan mısınız? Elbette bol bol su içmenin sağlığımız için yapabileceğimiz en iyi şeylerden birisi olduğu konusunda pek çok uzman hemfikir. Peki ya, bütün gün hiç kalkmadan masanızda oturma konusunda ne düşündüklerini biliyor musunuz? Onlara göre böyle hareketsiz olmak, hem yaktığınız günlük kalori miktarım azaltıyor hem de sırt ve boyun kaslarınıza hiç iyi gelmiyor.

---------- r e k l a m ----------

Çözüm. Şu iki litrelik termosu hemen gözünüzün önünden kaldırın ve bunun yerine küçük 500 ml’lik şişelerden bir tane satın alın. Böylece en azından günde 6-7 kere yerinizden kalkacak ve su alacağınız noktaya kadar yürümek zorunda kalacaksınız.

Kazancınız. Günde 6 kez yapacağınız yaklaşık 2 dakikalık bir yürüyüş size ortalama 348 kalori yaktırabilir ki bu da 70 gr sütlü çikolata demektir!

  • Atıştırılanlara Çok Dikkat Etmek

Sabotaj Nedeni. Ara öğünlerini daha da sağlıklı hale getirmek isteyen pek çok insan için, bisküvi ve çikolatalar verini çoktan yerini meyve, ceviz ve fındığa bıraktı. Bu kişiler, kesinlikle büyük bir alkışı hak ediyorlar. Fakat eğer bu sağlıklı besinleri tüketmede bir sınır tanımıyorlarsa, bu alkışı geri almak gerekebilir. Çünkü kuru yemiş ve kuru meyveler, her ne kadar, birer atıştırmalık olarak son derece sağlıklı kabul edilseler de, içerdikleri kalori miktarları açısından oldukça zenginler. İşte bu nedenle beslenme uzmanları, bunları yiyerek de kilo almanın pekâlâ mümkün olabileceğini hatırlatıyor ve “Bu besinlerin doğal ya da organik olmaları şişmanlatmayacakları anlamına gelmez” diyorlar.

Çözüm. Eğer kuru incir, kuru kayısı, ceviz, badem ve fındık gibi besinler ara öğünlerinizin en iyi dostu olduysa size onlardan vazgeçin diyemeyiz. Beslenme uzmanlarının önerisi de, porsiyon büyüklüğüne çok dikkat etmeniz ve ölçü olarak asla bir avucu geçmemeniz. Tabii onlara göre daha da sağlıklı bir alternatif var ki, o da kuru meyve yerine mevsiminde yetişen taze meyveleri tercih etmek.

Kazancınız. 50 gram karışık kuru yemiş yerine orta boy bir elma, orta boy bir havuç va da 2-3 adet salatalık yiyerek 775 kalori kârâ geçebilirsiniz.

Kaynak: Cosmopolitan (05.2011) & Derleyen: Sağlık Köşesi Ekibi (www.saglikkosesi.net)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET, SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube