Sakinleştirici (Anksiyolitik) İlaçlar

| Son gözden geçirme: 05/04/2011
Yazdır

Anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Benzodiyazepinler ve Beta Blokerler iki önemli sakinleştirici ilaç grubudur. Antidepresanlar ilaçlarda anksiyete tedavisinde kullanılabilirler.

Sakinleştirici ilaçlar strese karşı geçici bir rahatlama aracı olarak kullanılabilir. Anksiyetenin altında yatan ana sebep için ise danışma veya psikoterapi gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Sakinleştirici ilaçlar bazen ameliyat olacak veya topluluk önüne çıkacak insanların heyecanını yatıştırmak için de kullanılabilirler.

Benzodiyazepinler heyecan ve huzursuzluğu azaltırken, zihinsel aktiviteyi yavaşlatır ve genellikle uyku verirler. Alkol bu ilaçların sakinleştirici etkisini arttırdığından, benzodiyazepinler alkolle birlikte alınmamalıdır. Beta blokerler anksiyetenin titreme ve çarpıntı gibi fiziksel belirtilerini azaltırlar.

Olası Yan Etkiler

---------- r e k l a m ----------

Benzodiyazepinler sıklıkla uyku verirler ve karıştırma, baş dönmesi, koordinasyon bozukluğu ve uyuşukluğa da neden olabilirler. 1 ila 2 haftadan uzun bir süre kullanıldıklarında bağımlılık yapma riskleri de olabilir. Beta blokerler ise uyku düzenini bozabilir ve ellerde ve ayaklarda üşümeye neden olabilirler.

DİKKAT! Benzodiyazepinler sıklıkla uyku haline neden olup araç ve makine kullanma yeteneğinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: İLAÇ REHBERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube