Sarı Nokta Hastalığı

| Son gözden geçirme: 05/05/2011
Yazdır

Sarı nokta hastalığı, makülanın (retinanın net ve merkezi görmeden sorumlu bölgesi) kademe kademe bulanık görme, okumada zorlanma ve son olarak görmenin merkezi alanında kara bir leke oluşmasına yol açarak, bozulmasıdır.

Sarı nokta hastalığı, 60 yaş üstündekilerde, körlüğün ilk sebebidir. İleri yaşa ilaveten, sigara içmek, güneş ışığına maruz kalmak, ultra viyole ışınları, açık renk gözler, hipermetropluk, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve koroner arter hastalığı da Sarı nokta hastalığı hastalı­ğının sebeplerindendir.

  • Belirtiler

Sarı nokta hastalığı, iki şekilde olabilir: Kuru ve ıslak. İnsanların büyük kısmında, makülanın içindeki ışığa duyarlı hücrelerin çürümesine ve retina dokularının incelmesine sebep olan, kuru ya da atrofik şekline rastlanır. Kuru Sarı nokta hastalığı’nin semptomları ilk önce sadece bir gözü etkileyebilir. Görmede, özellikle merkezdeki görüntünün bulanık­laşması hali yaşanır ve tedrici kayıp oluşur. Kuru şeklinde, bulanık görme, yüzleri ayırt etme ya da okumadaki zorluk ilk belir­tiler arasındadır. Diğer gözün de etkilenmesi olasıdır.

Hastalık ilerledikçe, görme alanının merkezinde kara bir nokta oluşabilir. Zamanla bu alan genişler ve görme yetene­ğini engeller. Bununla beraber, tek gözünde Sarı nokta hastalığı olan bir kişi, sağlıklı göz çok iyi telafi ettiğinden, görme kaybının farkına varamayabilir.

Islak sarı nokta hastalığı, daha ciddidir, retinanın altındaki damar katma­nında (dokunun en gerideki katmanı) anormal kan damarları gelişmesinin ve makülaya doğru tentaküz gibi uzamasının sonucudur. Bu yeni damarlar, doku ve fotoreseptör hücre­lere hasar verebilecek sıvı ve kan sızdırma eğilimlidirler. Sonuç ise, görme kaybı ve dahili yara izleridir.

---------- r e k l a m ----------

Görme bozukluğu, ıslak sarı nokta hastalığı’nin en erken belirtisidir. Düz çizgiler dalgalı görünür ve şekiller deforme olabilir. Renkler donuklaşabilir ve odaklanma alanının ortasında, kör bir nokta oluşabilir.

Islak Sarı nokta hastalığı, kurudan daha hızlı gelişir. Sarı nokta hastalığı olan kişiler tamamen kör olmazlar; kenardan görme yetileri devam eder.

  • Tedavi

Sarı nokta hastalığı’nin herhangi bir belirti­sini farkettiğiniz zaman, hemen doktorunuzu aramalısınız. Sarı nokta hastalığı, Smellen testinin uygulandığı, göz tetkiki ile teşhis edilir. Bu testte, değişik mesafeler ve ışık seviye­lerinde ne kadar iyi gördüğünüz tespit edilir. Retinanın içindeki konik hücrelerin ne kadar iyi çalış­tıklarını görebilmek için, renk testleri de yapılabilir.

Doktorunuz, birikmiş drusen (makülanın altında oluşan küçük sarı çökeltiler) kümeleri görürse ya da, göz dibi göreciyle görülebilecek pigment parçaları görürse, kuru Sarı nokta hastalığı’den şüphelenebilir.

Amsler diyagramının kulla­nılması, incelemenin en önemli kısmıdır zira Sarı nokta hastalığı’den ötürü bozulan görmeyi belirler. Kareli kağıda benzeyen, bir ağ dizgenin ortasındaki bir noktaya bakmanız istenecektir. Eğer çizgileri dalgalı görüyorsanız, Sarı nokta hastalığı’nız olabilir. Islak Sarı nokta hastalığı, retinaya sızıntı yapan damarların lazer tedavisinden faydalanıp faydalanamayacağını ortaya koyan flüoressein anjiyografi yardımıyla teşhis edilir.

Kuru sarı nokta hastalığı için kanıtlanmış bir tedavi yoktur. Bununla beraber, bu hastalık gayet ağır ilerler ve insanlar, merkezi görmelerinde bir kayıp olmasına rağman, günlük rutinlerinde idare ederler.

Lazer fotokoagülasyon denilen, bir tür lazer cerrahisi, ıslak Sarı nokta hastalığı hastalarının bazılarında etkilidir. Sızıntılı kan damarlarına yönelik lazer ışını, bu damarları yapıştırır ve ileride oluşacak sızıntıları önler. İşlem, yeni oluşan ve henüz göz çukurunda (makülanın orta kısmı) büyümemiş damarlarda daha fazla etkilidir. Yine de bir tedavi değildir ve görme kaybını geri getirmez; sadece, hastalığın ilerlemesini durdurur.

İşlem yaklaşık yarım saat sürer ve doktor muayenehanesinde lokal anesteziyle  yapılır. Tedavi edilenlerin yarısında, yeniden nüksettiğinden, daha fazla lazer tedavisi gerekmektedir.

Doktorunuz, evde, Amsler Diyagramı kullanarak, kendi durumunuzu takip etmenizi önere­bilir. Düzenli kontrollarla durumu­nuzun kötüleştiğini anlayabi­lirsiniz. Lazer ameliyatı olanlar, kan damarlarında yeniden sızıntı olması ihtimaline karşı uyarılabilirler. Karotin (ıspanak, yeşil lahana ve yapraklı sebzeler) yüklü ve antioksidan vitaminli (Vitamin C ve E) bir diyet önerilmesi, Sarı nokta hastalığı’nin ilerlemesinin durdurula­bilmesi açısından gereklidir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: Göz

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube