r e k l a m

> Ağrılı veya Sık İdrara Çıkma
İdrara çıkmadan önce, idrara çıkma esnasında veya daha sonra ağrı hissetmek, bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Sık idrara çıkma ise bir enfeksiyondan, diyabetten (şeker hastalığı), idrar söktürücü ilaçlardan veya sadece fazla sıvı tüketmekten kaynaklanabilir.
> Doktorunuza görünün. Böbreklerinizde taş veya iltihaplanma olabilir. Ayrıca; 

  • “Böbrek Taşları” hakkında bilgi almak için tıklayın.
  • “Piyelonefrit” hakkında bilgi almak için tıklayın.

Basit Böbrek Kistleri

Basit, genellikle de tek böbrek kistleri bir ya da iki böbrekte görülen yumuşak ve sıvı dolu keseciklerdir. Yaygındırlar ve 50 yaş üzerindeki insanların yaklaşık yüzde 50’sinde en az bir kere görülürler.

Basit böbrek kistleri nadiren semptom (belirti) ortaya çıkarırlar ve genellikle iyi huyludurlar. Doktorunuz kisti, manyetik rezonans görüntüleme ya da başka bir amaç için abdomende ultrason gibi bir görüntüleme prosedürü uygularken bulabilir.

Bir kist çok büyük değilse ve diğer organlara baskı yapmıyorsa ya da sırtta veya karında bir ağrıya sebep olmuyorsa, doktorlar, genellikle tedavi önermezler.

Kist, baskıyı azaltmak için bir iğne yardımıyla boşaltılır. Bu kistler nadiren kanserli olsa da yine de sıvının içinde kanserojen hücrelerin olup olmadığının anlaşılması için incelenmesi gerekir.

Drenajdan sonra kistler yeniden ortaya çıkabilir. Laparoskopik ameliyat, kistlerin kalıcı olarak ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

>> Baştan başlayın
r e k l a m
  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube