r e k l a m

Kabızlık
Kabızlık – az, ağrılı, kuru veya rahatsızlık verici biçimde dışkılama – lif bakımından yetersiz kalan bir beslenme biçiminden, yeterince su içmemekten, egzersiz yapmamaktan, bağırsaklardaki bozukluklardan, anüs veya rektum iltihaplanmalarından, hormonal değişimlerden ve ilaçlardan kaynaklanabilir. Eğer kabızlığınız 2 haftadan uzun sürerse, bağırsak kanseri gibi önemli rahatsızlıkları göz önünde bulundurarak doktorunuza başvurmanız gerekir.
> Tükettiğiniz su ve lif miktarını artırın.

Çözünebilir lifler, kandaki kötü kolesterolün düşürülmesinde yardımcıdır. Elma, yulaf, arpa, fasulye ve öteki kuru baklagiller, sebze ve meyveler, guar gum, pancar lifi, pektin, psilyum çözünebilir lif kaynaklarıdır.

Çözünemeyen lifler, ince bağırsaklar, kalın bağırsakların, midenin çalışmasını güçlendirici etki gösterirler. Buğday ekmeği, kahverengi pirinç gibi tohumlu, taneli gıdaların tamamı çözünemeyen lif kaynağı olan besinlerdir.

Lif bakımından zengin olan yiyecekler arasında elma, portakal, greyfurt, brokoli, domates, havuç, pırasa, marul, sebze ve meyveler yer alıyor.

>> Baştan başlayın
r e k l a m
  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube