r e k l a m

> Gebelikte Ayak Bileklerinde Şişme
Ayak bileklerinin şişmesine gebelikte oldukça sık rastlanır. Bu durum özellikle sıcak havalarda veya gebeliğin ileri evrelerinde artmış sıvıların toplanmasına bağlıdır. Ayak bileklerinde hafif şişme önemli değildir. Ayaklarınızı mümkün oldukça, tercihen kalça hizasına kadar, kaldırmanız ve sıkı tayt giymek şişliği azaltmaya yardım eder. Her doğum öncesi kontrolünüzde kan basıncı ve idrar tahlili ile birlikte ayak bilekleriniz de kontrol edilecektir. Ancak, sadece bir ayak bileğinde oluşan şişlik mutlaka doktorunuza bildirilmelidir.

> Derhal doktorunuzu arayın!

> OLASI NEDEN Derin ven trombozu (DVT) -bacaktaki bir toplardamarın pıhtı ile tıkanması- olası tanıdır. Tedavi edilmezse, pıhtının bir parçası koparak akciğerdeki bir kan damarına girerek kan akışını engelleyebilir.

> YAPABİLECEKLERİNİZ Doktorunuz DVT’den şüpheleniyorsa, bacağınızdaki toplardamarları değerlendirmek amacıyla Doppler ultrason gibi testler için sizi hastaneye yönlendirecektir. Tedavi, gebeliğin evresine göre değişir ve kan inceltici ilaçlar kullanılabilir.

>> Baştan başlayın
r e k l a m
  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube