Sindirim Sorunlarınızdan 4 Kolay Adımda Kurtulun

| Son gözden geçirme: 02/12/2011
Yazdır

Hazımsızlık ve kabızlık sorunlarınız varsa durun! Hemen elinizin altındaki ilaca sarılmak yerine önce doğal yollarla iyileşmeyi deneyin.

1- YEMEDEN ÖNCE İKİ KERE DÜŞÜNÜN
İstediğiniz her şeyi yedikten sonra hazımsızlık çekip ağzınıza bir çiğneme tableti atmaya daha ne kadar devam edeceksiniz? Kendi mutfağınızda işyerinin yemekhanesinde ya da restoranda açlığın gözünüzü karartmasına izin vermeyin ve sonrasını da düşünerek seçiminizi yapın. Liften zengin sebze ve meyveler ile proteinden zengin et ürünleri tüketin. Aşırı karbonhidratlı ya da nişastalı gıdalardan uzak durmaya çalışın. Meyve-sebze seçerken lahana ve türevleri ile baklagillerin gazı artırdığını, portakal ve greyfurtun şişkinlik yaptığını unutmayın ve bunların tüketimini abartmayın.

2- UNUTMAYIN! SUYUN ÖNÜNDE HİÇBİR ŞEY DURAMAZ
Bol su içmek vücudunuzdaki toksinlerin atılmasını ve eğer kabızlık sorununuz varsa sisteminizin harekete geçmesini sağlıyor. Eğer ciddi bir sağlık probleminiz yoksa bitkisel çayların desteğinden de faydalanın. Yemeklerden sonra içeceğiniz bir fincan yeşil çay, rezene, papatya ya da biberiye çayı hem içinizi ısıtıyor hem sindirimi kolaylaştırıyor. Ancak düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa bitkisel ürünler konusunda doktorunuza danışın. Bitkisel ürünlerin aşırı kullanımının faydadan çok zarar getifeceğini unutmayın.

3- ATEŞ ALIR GİBİ YEMEK YEMEYİN
Yemeklerden sonra şişkinlik ve gaz sorununuz varsa bu ne yediğiniz kadar nasıl yediğinizle de ilgili… Yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin, ağzınıza küçük lokmalar atın ve uzun uzun çiğneyip yutun. Hızlı hızlı ya di konuşarak yemek yerken en az lokmalarınız kadar hava yuttuğunuzu da unutmayın. Hafif yemek; ölçülü yemek anlamına geldiği için ne kadar sağlıklı bir içerik olursa olsun porsiyonlarınızı abartmayın. Akşam yatma vaktinizden üç saat önce yemeklerle vedalaşın.

4- SİZ HAREKET ETTİKÇE HER ŞEY DAHA GÜZEL OLACAK
Sindirim problemlerini aşmakta egzersizin önemi de göz ardı edilemez ancak dolu bir mide ile koşu yapmaktan bahsetmiyoruz. Doğru zamanda ve size en çok zevk veren egzersizden en başarılı sonuçları alacaksınız. Egzersiz yapmadan birkaç saat önce hafif bir şeyler atıştırarak vücudunuza ihtiyacı olan enerfiyi sağlayın. Eğer egzersizi günlük hayatınızın bir parçası haline getirmeyi başarırsanız aynı zamanda beslenme alışkanlıklarınızın da düzelmeye başladığını fark edeceksiniz. Böylece hem hareket ederek sindirim sisteminizi hızlandıracak hem de daha sağlıklı beslenerek hazımsızlık yapan gıdalardan uzaklaşmış olacaksınız.

---------- r e k l a m ----------

Kaynak: Formsante (12.2011)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube