Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı 7 Besin

| Son gözden geçirme: 20/12/2012
Yazdır

Hipertansiyon; yüksek kan basıncı demektir. Damarlarınızdaki kan, dolaşım sırasında bir basınç oluşturur. Bu basınç alınan gıda, yapı­lan iş ve harcanan güçle bağlantılı olarak gün içinde küçük değişiklikler gösterebilir. Tansiyon milimetre civa (mmHg) olarak ifade edilir. Sistolik kan basıncının (büyük tansiyon) 120 mmHg ve diyastolik kan basıncının (küçük tansiyon) 80 mmHg olması en uygun tan­siyon değeridir. Kan basıncının 120-129/80-84 mmHg olması normal, 130-139/85-89 mmHg olması yüksek normal tansiyon olarak adlandırılır. Kan basıncının 140/90 mmHg’nın üzerinde olması hipertansiyondur.

yuksek-tansiyon-ve-beslenmeTansiyonu yüksek bireyler mutlaka tuzu sınırlandırmalıdırlar. Bir diğer faktör ise; obezitedir. Beden kütle indeksi 27 kg/cm2 nin üzerinde olması hipertansiyon için risk oluşturur. Meyve ve sebze tüketimi artırılmalı, doymuş yağ alımı ise azaltılmalıdır.  Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz de tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Hipertansiyonu olan bireyler; salamura besin, turşu, soslar, maden suları, tuzlu zeytin ve peynir, sakatatlar, kızartmalar, yağlı besinler ve yüksek şekerli gıdaları da tüketmemelidirler.

Eğer tansiyonu düşürmek istiyorsak bu 7 yiyeceği güvenle tercih edebilirsiniz.

Yağsız Süt
Yağsız ya da %1 yağ içeren süt içmek size daha fazlan kalsiyum sağlar, kalsiyum ise tansiyonunuzu %3-10 arasında azaltabilir. Daha da önemlisi kalp damar rahatsızlığı riskini %15’e kadar azaltabilir.

Ispanak
Ispanak kalori bakımından az, lif bakımından yoğun ve potasyum, folat ve magnezyum gibi tansiyonu düşürmede ve idame ettirmede ana rolü üstlenen kalp dostu minerallerden de zengindir. Taze ıspanak yapraklarını salatalarınıza ya sandviçlerinize ekleyerek daha fazla ıspanak tüketebilirsiniz.

---------- r e k l a m ----------

Fasulye
Faydalı ve çok çeşitli fasulye;çözünebilir lif, magnezyum ve potasyum başta olmak üzere tansiyon düşürmede ve kalp hastalıklarını iyileştirmekte etkin tüm besin ögeleri ile doludur.

Sarımsak
200 den fazla kimyasal bileşik içermekte olup bunların en önemlilerinden bazıları kükürt ihtiva eden bileşiklerden (alicin, alliin ve ajoene) oluşan uçucu yağlar ve enzimler (alinaz, peroksidaz ve mirasinaz), karbonhidratlar (sakaroz, glikoz), mineraller, aminoasitler, A, B1, B2, Niasin ve C vitaminidir. Sarımsak Çin ve Japonya’da geleneksel olarak hipertansiyonun tedavisinde kullanılmaktadır. Yapılan bir çalışmada sarımsakta bulunan bir peptit olan gamma-glutamyl-S-allyl cysteine’in tansiyonu yükselten bazı hormonların üretiminde rol alan bir enzimi inhibe ettiği ileri sürülmüştür. Bu özelliği ile sarımsak kan basıncı regülasyonunu sağlar.

 Fırınlanmış patates
Patates kalp sağlığı için hayati önemi olan hem magnezyum hem de potasyum açısından zengindir. Potasyum az olduğunda, vücut fazladan sodyumu muhafaza eder ( ve fazla miktarda sodyum tansiyonu artırır). Beslenme potasyum açısından zengin ise, vücut aşırı sodyumu atmakta daha etkili hale gelir. Potasyum gibi magnezyum da sağlıklı kan akışını desteklemede önemli bir rol oynar. Bu yüzden, her iki minerali sağlıklı bir dengede almak yüksek tansiyondan kaçınmaya yardımcı olur.

Muz
Muz potasyum kaynağıdır. Kahvaltınıza ya da ara öğününüze muz ekleyebilirsiniz.

Sütsüz çikolata
Günde yaklaşık 30 kalori sütsüz çikolata yemek (bir küçük parça)Amerikan Sağlık Derneği Dergisi’nin yayınladığı bir çalışmaya göre; kilo almadan ve diğer yan etkilere yakalanmadan 18 hafta sonra tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu söylenmiştir. En az % 70 kakao tozu içeren sütsüz çikolatayı tercih edebilirsiniz.

Diyetisyen Büşra Totan

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET, Diyetisten Büşra Totan

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube