Tiroid İlaçları

| Son gözden geçirme: 05/04/2011
Yazdır

Tiroid bezinin aşırı çalışması veya tembelliği durumlarında (sırasıyla hipertiroidi ve hipotiroidi) kullanılan ilaçlardır. Hipotiroidi tedavisindeTiroid İlaçları sentetik tiroid hormonları, hipertiroidi tedavisinde antitiroid ilaçlar kullanılır. Sentetik tiroid hormonları genellikle ağızdan günde bir kez alınırlar. İlaçlara düşük dozda başlanır ve doz yan etkilere dikkat ederek yavaş yavaş etkili düzeye dek arttırılır.

Antitiroid ilaçlar tiroid ameliyatına hazırlık amacıyla veya hipertirodinin uzun süreli tedavisinde kullanılabilir. İlaçlar günlük olarak alınır ve 2-3 ay içinde tiroid hormonlarının normal düzeye düşmesini sağlarlar. Tedaviye genellikle 12-18 ay devam edilir. En sık kullanılan antitiroid ilaç Karbimazol‘dür.

Olası Yan Etkiler

Uygun dozlarda kullanıldıklarında sentetik tiroid hormonlarının yan etkisi yoktur. Tedavi sırasında kan tahlilleri yapılarak kan hormon düzeyi düzenli olarak kontrol edilir. Antitiroid ilaçların bulantı, baş ağrısı, cilt kızarması, kaşıntı ve eklem ağrıları gibi genellikle hafif yan etkileri vardır. Bununla birlikte bazen vücudun bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve enfeksiyona karşı direnci azaltabilirler.

DİKKAT! Karbimazol alırken herhangi bir enfeksiyon geçirirseniz doktorunuza bilgi verin. Kendisine danışmadan ilaca devam etmeyin.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: İLAÇ REHBERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube