Trişinoz

| Son gözden geçirme: 12/05/2011
Yazdır

Trişinoz, köpekler, ayılar ve domuzlar dahil bütün hayvanlarda yaşayan kurtçuk larvalanndan oluşan bir enfeksiyondur. Genelde bu hastalık az pişmiş domuz etinden edinilir.

Sindirilmiş Trichinella spiralis kurtçuğunun larvaları bağırsaklarda büyür ve burada kan akışma daha çok larva bırakır. Kaslara taşınmasıyla, burada kist üretirler.

Trişinoz, etlerin doğru pişirilmesiyle veya sıfır derecede dondurulmasıyla engellenebilir. Bu kurtçukların neden olduğu birçok enfeksiyonun belirtileri hiç yoktur veya çok hafiftir. Ciddi enfeksiyonlar ise ciddi belirtilere sebep olurlar veya nadir olarak ölüme de sebebiyet verebilirler. Günler boyunca kurtçuk larvalarının sindirilmesi, ishale ve kusmaya sebep olabilir. 7 gün sonra larva çoğaldığı zaman belirtiler de ortaya çıkmaya başlar.

Larva kaslara doğru hareketlenirse, kas ağrıları ve güçsüzlüğüyle, yüz şişmesiyle (özellikle gözlerin yanında), göz nezlesiyle, ve ateşle karşılaşabilirsiniz.

Trişinozun teşhisi, belirtilerinizle, kan testleriyle ve bazen de larvalann incelenmesi için kas dokulannın biyopsisiyle uygulanabilir. Trişinozun tedavisi, larva ve kurtçukların öldürülmesi için kurt önleyici ilaçlarla ve kas iltihabını azaltmak için de kortikosteoid ilaçlarla uygulanır.

---------- r e k l a m ----------

Kaynak: Harvard Medical School Aile Sağlık Rehberi

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Bağışıklık Sistemi ve Enfeksiyonlar

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube