Üretra Daralması

| Son gözden geçirme: 10/05/2011
Yazdır

Üretra daralması (Üretral striksiyon) üretranın yani idrann idrar kesesine doğru geçtiği kanalın daralmasıdır. Az karşılaşılan bir durum olup daha ziyade üretra yaralanması sonucu sonrası oluşan bir yara dokusu veya tedavi edilmemiş bel soğukluğu veya gonokokal olmayan üretrit gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar sonucu meydana gelir. Belirtiler ağrılı ve/veya güç idrar boşaltımı; yavaş veya aralıklı idrar akıntısıdır.

Daha sık ancak düşük hacimde idrar boşaltım ihtiyacı hisseder veya idrar sızıntısı yaşarsınız. Üretral striksiyon aynı zamanda tekrar eden idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olur.

Semptomlarınızı doktorunuza danışınız. Doktorunuz idrar enfeksiyonu veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar için çeşitli testler yapabilir. Eğer doktorunuz üretral striksiyondan şüpheleniyorsa, sistoskopi yapıp bir tanıya varabilir.

Gerekli olduğu takdirde, tedavide lokal anestezi kullanılarak yavaşça üretra kanalı gerilir ve striktürü aşamalı olarak açacak çubuklar yerleştirilir. Bu dilatasyon birkaç kere tekrarlanabilir.

Eğer kanal açık kalmazsa ameliyat gerekli olabilir. Bu da sistoskop aracılığıyla yerleştirilen araçlarla, daralmaya sebep olan yara dokusunun çıkarılması suretiyle gerçekleşir.

---------- r e k l a m ----------

Kaynak: Harvard Medical School Aile Sağlık Rehberi (2009)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Boşaltım Sistemi

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube