“Uyku Apnesi” Kaderiniz Olmasın!

| Son gözden geçirme: 06/11/2011
Yazdır

Geceleri düzenli uyumanıza rağmen, gün içinde kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? O zaman dikkat! Sorununuz uykuda solunum bozukluğu nedeniyle oluşan obstrüktif uyku-apne sendromu olabilir.

Şiddetli ve sürekli horlama, obstrüktif uyku-apne sendromu olarak adlandırılan ve hayati tehlike oluşturan hastalığın en önemli belirtisi oluyor. Uykuda solunum bozukluğuna işaret eden bu durum, kişinin daralan hava yolundan nefes almak için aşırı güç harcaması ama dar yoldan geçen havanın horlamaya neden olmasıyla yaşanıyor. Bayındır Hastanesi Söğütözü Nöroloji Bölüm Başkanı Uzm. Dr. Özcan Ertürk, dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan araştırmalara göre erişkinlerin yüzde 10-30’unda horlama görüldüğünü, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 26 seviyesinde olduğunu belirterek “Çalışmalar ayrıca her 100 kişiden en az beşinde sadece horlama değil aynı zamanda uyku-apnesi (solunum durması) olduğunu da ortaya koydu” diyor.

Şiddetli horlamaları önemseyin
Obstrüktif uyku-apne sendromu olan hastalar gece düzenli nefes alamıyor, dokulara yeterli oksijen taşınmadığı için ertesi gün yorgun ve uykulu oluyorlar. Uyku-apne sendromu olan kişilerde ayrvca hipertansiyon, kalp yetmezliği, kalp krizi ve felç gibi hastalıklar da görülebiliyor. Bu nedenle şiddetli ve sürekli horlaması olanların uyku bozuklukları merkezlerine başvurarak, gerekli testlerden geçmeleri gerekiyor. Uzm. Dr. özcan Ertürk, horlamanın bazen yan odalardan hatta komşulardan duyulabilecek şiddette olabileceğini belirterek, “Bu durumun kısa aralıklarla kesilmesi, ardından derin ve gürültülü bir sesle tekrar nefes alınmaya başlanması, gece içinde apnelerin varlığını tekrarlıyor. Sonuçta kişi, uykusunun yüzde 75’inde nefessiz kalabiliyor. Uykunun gecede 300-400 kez bölündüğü ancak hastaların fark edemediği bu üuvura, kalitesiz bir uykuya ve ertesi gün yaşanılan yorgunluğa neden oluyor” diyor.

Yaşam kalitesini etkiliyor
Bu sorunu yaşayan hastalar bazen uygunsuz yerlerde uyuyakalabiliyor; bu uykululuk hali nedeniyle iş ve özel hayatlarında ciddi problemler yaşayabiliyor. Yapılan çalışmalar zaman zaman araba kullanırken de uyuyan uyku apnesi hastalarının, sağlıklı insanlara göre 2-3 kat daha fazla trafik kazası yaptığını ortaya koyuyor. Uyku apnesi hastalığı, sinir sistemi fonksiyonlarında bozukluk yaparak, kişilerde konsantrasyon eksikliğine ve unutkanlığa da yol açıyor. Ayrıca bu kişilerde kolay sinirlenme, isteksizlik, iş veriminde azalma da görülebiliyor. Bu tür şikayetler bazen birden başlayabileceği gibi sıklıkla yavaş yavaş da gelişebiliyor. Hormonal değişiklerin etkisi ile hastaların cinsel ilgileri de azalabiliyor. Hastalar genelde kolay uykuya daldıkları için, uykuyla ilgili şikayetleri olmadığını ifade ediyor. Bazıları ise gece boyunca sık sık hava açlığı ile uyanıp, geceleri tuvalet ihtiyacı duyduklarını belirtiyor. Gece uykuları huzursuz olan bu kişiler boyun ve baş bölgesinde terleme, uyandıklarında ise baş ağrısı ve ağız kuruluğu hissediyor.

Aşırı kilo önemli bir neden
Uyku sırasında tüm kaslar gibi solunum kaslan da gevşiyor. Sağlıklı insanlarda herhangi bir probleme yol açmayan bu gevşeme, bazı hastalarda sebebi bilinmeyen nedenlerle daha da belirginleşiyor. Bu durum ise solunumu zorlaştırarak. uykuyu tehlikeli bir hale dönüştürüyor. Kişinin aşırı kilolu olması; anormal boğaz, burun, ağız ve çene yapısı solunum yolunun daha da darlaşmasına neden oluyor. Bu nedenle uyku sırasındaki gevşemenin de etkisiyle solunum yolu kapanıp, apne oluşuyor. Ancak yukarıdaki faktörler yine de tek başlarına solunumun durmasına sebep olmuyor. Hastalığın ortaya çıkmasında, uykuda solunum kontrolünü sağlayan beyin merkezlerinin de, nedeni belirlenemeyen bir rolü olduğu düşünülüyor.

---------- r e k l a m ----------

Bunları Biliyor Musunuz?

  • Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli olan ve yaşamımızın üçte birini kapsayan aktif bir dönem.
  • Bilinen 80’den fazla uyku hastalığı bukunuyor. Çoğu yaşam kalitesinin azalmasına ve kişinin sağlığında bozulmaya neden oluyor.
  • Kişi, sorunuyla ilgili kendince uygun gördüğü bir hekime danışıyor. Ancak uyku ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavileri, uyku konusunda uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılıyor. Uyku tıbbı uzmanları ayrıca nöroloji, göğüs hastalıkları, psikiyatri, çocuk hastalıkları ve diğer alanlarda da eğitim almış olabiliyor.

Kaynak: Formsante (11.2011)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube