Uyku İlaçları

| Son gözden geçirme: 05/04/2011
Yazdır

Uykusuzluk tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Uyku ilaçları bir süredir uyku düzeni bozulan veya bir yakınını kaybetmek gibi üzücü bir ola­yınUyku İlaçları etkisinde kalan insanların eski uyku düzenini sağlamaya yardımcı olur. Uyku ilaçlan iş saatleri açısından uyku düzenlerini değiştirmek isteyen insanlar tarafından da kullanılabilir. Uyku ilaçları depresyon ve anksiyete gibi uykusuzluğun altın­da yatan asıl rahatsızlığı tedavi etmez. Uyku ilaçlan alkolün yatıştırıcı etkisini artırır. Bundan dolayı alkol ile alınmamalıdır.

Uyku ilaçlarının çoğu bağımlılık yapar. Bu yüz­den (yatmadan önce sıcak banyo ve gevşeme eg­zersizleri gibi) diğer yöntemlerin etkili olmadığı durumlarda genellikle bir veya iki hafta süreyle kullanılırlar.

Anksiyete tedavisinde de kullanılan benzodiyazepinler aynı zamanda bir uyku ilacıdır. Antihistaminik ilaçların da uyku verici etkisi vardır. Eğer uykusuzluk depresyona bağlıysa tedavide antidepresan ilaçlar da kullanılabilir. Uyku ilaçları gebelik sırasında kullanılmamalıdır.

Olası Yan Etkiler

Benzodiyazepinler dalgınlık, baş dönmesi ve sersemlik yapabilir. Düşme tehlikesinden dolayı yaşlı insanların çok dikkatli olmaları gerekir. Antihistaminik ilaçların yan etkileri nispeten daha azdır, ancak doktora danışmadan birkaç günden daha uzun süre kullanılmamalıdırlar. Bazen ağız kuruluğuna ve görme bulanıklığına neden olabilirler.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: İLAÇ REHBERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube